Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

19 marca 2015 - Artur Ragan

2014 to dobry rok dla rynku agencji zatrudnienia

Print Friendly

Jak poinformowało Polskie Forum HR,  Polska była w minionym roku jednym z najszybciej rozwijających się europejskich rynków pracy czasowej. Większość krajów „piętnastki” wciąż nie rozpędziła gospodarek do poziomu sprzed kryzysu a w Polsce liczba pracowników tymczasowych wzrosła o 25%.

Agencje członkowskie PFHR zatrudniały łącznie 254 tys. pracowników tymczasowych. To 36% reprezentacji rynku (wg szacunków PFHR w 2014 było w kraju około 707 tys. pracowników). Wypracowali oni ogółem 57 tysięcy pełnych etatów, co oznacza, że wskaźnik FTE wzrósł o 13%. Warto podkreślić odsetek umów na czas określony (91%) w zatrudnianiu pracowników tymczasowych przez agencje PFHR. Dlka porównania średni wynik dla Polski w 2013 r. wyniósł 46%.

Nadal przeważają osoby młode do 26 roku życia. Stanowią one 40% wszystkich pracowników tymczasowych, z czego 47% to kobiety. Niezmiennie wysoki jest odsetek (84%) osób na stanowiskach produkcyjnych. Obroty całkowite agencji PFHR w 2014 roku wyniosły 2 788 mln PLN, w tym praca tymczasowa to 2 524 mln zł, rekrutacja: 65 mln zł, delegowanie – 108 mln a pozostałe obroty – 91 mln zł.

Warto zwrócić uywage na kilka nowych trendów na rynku pracy tymczasowej:

  1. w Polsce szybko przybywa agencji zatrudnienia. Niestety, znakomita większość nadal nie zapewnia elementarnych standardów pracownikom i pracodawcom.
  2. wciąż brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, techników, informatyków i programistów. Oni nadal mogą przebierać w ofertach zatrudnienia.
  3. coraz ważniejsza jest umiejętność zarządzania coraz bardziej zróżnicowanymi zespołami co stawia przed managerami zupełnie nowe wyzwania.
  4. wśród pracodawców utrwala się świadomość, że zarządzanie wahaniami koniunktury czy fluktuacją rynku jest możliwe jedynie dzięki elastycznym formom zatrudnienia i optymalizacji kosztów pracy.

Wpis utworzony w 19 marca 2015 o godzinie 3:22 i dodany do działu Aktualności, Praca tymczasowa.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
szachownica
Zaproś najlepszych i daj im powody, żeby zostali, czyli o kilku narzędziach Employer Brandingu

Dobór narzędzi employer brandingu zewnętrznego zależy z pewnością od siły marki i aktualnego wizerunku przedsiębiorstwa. Jeśli firma wypracowała już silną markę, to zadanie jest ułatwione, bo kandydaci na pracowników, obdarzą...

Zamknij