Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

15 października 2014 - Artur Ragan

7 spostrzeżeń pozornie nie a propos, czyli „gdzie ci fachowcy?”

Print Friendly

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe, wbrew pozorom sporo mówią o rynku pracy w Polsce. Jako że od 10 lat oferujemy Polakom legalną pracę w krajach Unii, zebrałem w jednym tekście kilka spostrzeżeń co do zasobów ludzkich, których będzie brakowało w kraju w 2015 roku.

  1. Wzrost płac w budownictwie czy produkcji nie osłabił chęci wyjazdów. Coraz chętniej wyjeżdżamy za granicę do pracy, bo jasne jest, że dysproporcje płacowe między Polską a krajami „piętnastki” nieprędko się zniwelują. Stąd nieprzerwany od 2005 wzrost liczby kandydatów do pracy za granicą sięgający w niektórych miesiącach nawet 20% w porównaniu z analogicznym okresem 2013.
  2. Bardziej miarodajny jest jednak wzrost liczby godzin przepracowanych przez naszych pracowników za granicą. We Francji sięga 18% w porównaniu z wrześniem 2013, w Belgii – nawet 23%. Najmniejszy (16%) wzrost jest na „kierunku Niemcy”, ale to naturalny efekt oswajania się Polaków z sąsiednim rynkiem pracy. Coraz większa liczba rodaków samodzielnie znajduje pracę w Niemczech a w ubiegłym roku około 60 tysięcy założyło tam własną działalność gospodarczą (dane Państwowego Banku Rozwoju – KfW).
  3. Najbardziej mobilni są ludzie o niższych kwalifikacjach. O ile specjaliści IT faktycznie nie mają zbyt silnej motywacji do wyjazdów (przykład: wynagrodzenie specjalisty ds zabezpieczeń, pracującego w Polsce dla zagranicznej firmy: 25 000 PLN brutto miesięcznie), to osoba, która poza chęcią do pracy i maturą nie ma nic do zaoferowania, na pewno zarobi w Niemczech kwoty nieosiągalne w kraju (magazynier lub pakowacz – 1000 euro na rękę miesięcznie).
  4. Model: praca za granicą – urlop w kraju dominuje od dawna, z tym że te „wakacje” w budowlance przypadają na okres zimowy a sektorze usług turystycznych – na późną jesień i wiosnę. Trudno określić ile przybyło osób pracujących w tym trybie, bo spora część jest zatrudniana w szarej strefie. Radzą sobie od lat podejmując zatrudnienie u tych samych rolników, w tych samych hotelach czy w tych samych zakładach i dla oficjalnych statystyk są niewidoczni. Wiąże się to z coraz większym ryzykiem, ale wielu podejmuje je dla 200 euro więcej.
  5. Coraz chętniej wyjeżdżamy na kontrakty terminowe. Paradoksalnie – to istotny czynnik hamujący emigrację zarobkową, bo jeśli można w 4 miesiące zarobić na cały rok, to po co się wyprowadzać z rodzinnej miejscowości? Bardzo chętnie korzystają z takiego modelu budowlańcy, a w tym roku dołączyli do nich pracownicy produkcyjni. od pakowaczy (1000 euro netto/m-c) po monterów kadłubów okrętowych (1850 euro netto/m-c).
  6. Ten rynek wszedł w „wiek dojrzały” – spora grupa ludzi z doświadczeniem i kompetencjami, potwierdzonymi kursami, wyjeżdża regularnie na kilkumiesięczne wyjazdy zarobkowe do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji. Coraz popularniejsze są też wyjazdy do krajów skandynawskich i takie propozycje zatrudnienia niebawem tez będziemy oferować.
  7. Dla osób, które wyjeżdżają z nami do pracy za granicę liczy się to, że bierzemy na siebie całą „papierologię” w Polsce i w kraju wykonywania pracy; wszystkim kandydatom umożliwiamy załatwienie formalności w Polsce a zainteresowani współpracą omawiają ofertę pracy po polsku. Na dalszych miejscach wskazują na to, że nie zobowiązujemy pracowników do podjęcia pracy umowami lojalnościowymi a w miejscu pracy mają całodobowy kontakt z koordynatorem z Polski. (dzięki temu, żaden z pracowników za granicą nie zostaje sam ze swoimi problemami i może zwrócić się o pomoc).

Wpis utworzony w 15 października 2014 o godzinie 4:56 i dodany do działu Aktualności, Praca tymczasowa.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
hr business partner
„Ryczące czterdziestki” albo „piękni dwudziestoletni”, czyli o dylematach pracodawcy

Pracodawcy coraz częściej wolą zatrudnić osobę, którą życie nauczyło odpowiedzialności, konsekwencji i troski o pracę. Nadchodzą czasy dla pracowników 40+, co nie znaczy, że era, w której pracodawcy szukali ludzi...

Zamknij