Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

14 sierpnia 2012 - Artur Ragan

Analiza danych PFHR za II kwartał 2012

Print Friendly

Polskie Forum HR opublikowało informację o danych zrzeszonych agencji w drugim kwartale. Wynika z niej między innymi, że całkowite obroty agencji za drugi kwartał 2012 osiągnęły poziom 489 995 310 PLN. To oznacza, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku mamy do czynienia z ponad 7% wzrostem

 • Porównując obroty za 2Q2012 z 1Q2012 nastąpił wzrost o 3,34%. W drugim i trzecim kwartale zawsze występuje wzrost obrotów, co głównie determinuje wzrost obrotów z pracy tymczasowej. W Polsce praca tymczasowa to głównie stanowiska produkcyjne a branże w których dominuje ta forma zatrudnienia, odznaczają się sezonowością.
 • Obroty z zakresu pracy tymczasowej w drugim kwartale 2012 wyniosły 435 990 387 PLN i w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosły o ponad 4%.
 • Porównując wyniki do pierwszego kwartału 2012 mamy do czynienia ze wzrostem obrotów na poziomie 2%. Względnie nieduże wzrosty, które widzimy na wykresie świadczą o tym, że również nasza branża zaczyna odczuwać rosnący pesymizm polskich pracodawców
 • Wśród agencji zrzeszonych w PFHR obroty z zakresu pracy tymczasowej generują 89% całkowitego obrotu.
 • Dla polskiego rynku pracy tymczasowej wciąż charakterystyczna pozostaje znaczna przewaga stanowisk produkcyjnych, w 2Q 2012 roku 80% obrotów z zakresu pracy tymczasowej pochodziło z delegowania pracowników na stanowiska produkcyjne.
 • W 2Q 2012 pracownicy tymczasowi wypracowali 20,5 mln godzin z czego 91% czasu pracy wypracowane zostało w oparciu o umowy o prace. Pozytywna tendencja ograniczająca stosowanie umów cywilnoprawnych wśród agencji członkowskich trwa. Dla przypomnienia w 2011 roku odsetek ten wyniósł 90,5%.
 • FTE spadło o około 1%, co spowodowane jest przede wszystkim stagnacją na rynku. Mimo, iż liczba przepracowanych godzin w przeliczeniu na pełne etaty spadała, obroty wzrosły, za co odpowiedzialny jest wzrost płacy minimalnej, która wpływa na inne składniki wynagrodzenia. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku FTE pozostało niemal na tym samym poziomie.
 • Wśród pracowników tymczasowych wciąż największą grupę stanowią osoby młode do 26 roku życia, których odsetek w 2Q 2012 wyniósł aż 47% w przeliczeniu na pełne etaty i wzrósł w porównaniu do ubiegłego kwartału o ponad 5 punktów procentowych. Odsetek osób zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi po 50 roku życia to nieco ponad 8% (również w przeliczeniu na FTE).
 • W drugim kwartale 2012 roku udział kobiet w ogólnej liczbie pracowników tymczasowych ciągle rośnie i jest wyższy niż udział mężczyzn. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku mamy do czynienia z zupełnym odwróceniem tendencji w tej kategorii.
 • Największe obroty, a co za tym idzie największa liczba pracowników tymczasowych była zatrudniona w branży motoryzacyjnej prawie 18%, przemyśle maszynowym – 12% i branży spożywczej ponad 9%.
 • Liczba pracodawców korzystających z usług agencji  nieznacznie rośnie: w 2Q2012 było ich ponad 3 tys., w porównaniu z 2Q2011 liczba ta wzrosła o 3,68%, natomiast w porównaniu z 1Q2012 roku o 3,89%. Mając na uwadze 39-procentowy wzrost liczby pracodawców użytkowników w 2011 roku (w porównaniu do 2010) jest to bardzo niepokojący sygnał i kolejny dowód na ogromną ostrożność pracodawców w realizacji polityki zatrudnienia

Źródło: dane agencji członkowskich Polskiego Forum HR


Wpis utworzony w 14 sierpnia 2012 o godzinie 10:08 i dodany do działu Aktualności, Praca tymczasowa.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
efektywne szkolenie
Branża BPO w 2015

Największa liczba centrów usług wspólnych jest w: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach. Najczęściej spotykane obszary w centrach usług wspólnych to księgowość, sprzedaż, obsługa kadr i płac, IT...

Zamknij