Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

21 maja 2013 - Artur Ragan

Czym skorupka nasiąka, czyli młodzi Polacy na rynku pracy

Print Friendly

W ostatnich miesiącach sporo mówi się o perspektywach zawodowych Polaków urodzonych po 1985 roku. Ludzi niczym nie różniących się od swoich rówieśników z innych krajów. Ton wielu publikacji w mediach zdaje się świadczyć o tym, że młode pokolenie dotknęła jakaś dziwna niemoc, pozwalająca mu co najwyżej spakować walizki i udać się za granicę. Naprawdę jest tak źle? Trudno zaprzeczyć, że większości nie chce się podejmować jakichkolwiek działań w celu zdobycia doświadczenia

Młodzi Polacy z pewnością leniami nie są. Na dowód mogę przywołać opinie naszych klientów – pracodawców z kraju i zagranicy, którzy zgodnie potwierdzają, że potrafimy pracować, jeśli się nas właściwie zmotywuje. Jak motywować młodego człowieka? Przedstawiając mu jakąś ścieżkę kariery, zapewniając możliwość rozwoju i dając wynagrodzenie, które pozwoli się uniezależnić. Właśnie w tej kolejności.

Niezależnie od wieku i statusu zawodowego, nikt nie chce pracować za nic. Taka już jest ludzka natura, że cokolwiek robimy, oczekujemy za to jakiejś korzyści. Rzecz w tym, żebyśmy byli przekonani, że warto na tę korzyść zapracować. Dla młodego człowieka taką korzyścią może być np. stałe zatrudnienie po okresie próbnym lub przynajmniej referencje, które potwierdzą, że jest dobrym pracownikiem.

Sam zarządzałem kilkuosobowymi zespołami i wiem z doświadczenia, że jeden „młodziak”, któremu pozostali muszą wszystko tłumaczyć i przez kilka miesięcy „prowadzić za rączkę” po prostu dezorganizuje robotę i obniża efektywność całej firmy. Niewielu pracodawców może sobie na to pozwolić, dlatego nie dziwię się im, że – zanim podejmą decyzję o zatrudnieniu – chcą być pewni, jak potencjalny pracownik spisuje się w perspektywie kilku miesięcy. Stąd urodzaj ofert praktyk i staży.

Z drugiej strony mamy młodych ludzi, karmionych od lat obietnicami bez pokrycia i zaopatrywanymi w bezużyteczną dla pracodawców wiedzę teoretyczną. Trudno się dziwić, że chcą od razu znaleźć stałe zatrudnienie, ale też trudno zrozumieć, czemu podczas studiów nie inwestują jednego miesiąca rocznie w zdobywanie doświadczenia, które docenią pracodawcy. Wciąż do nielicznych dociera, że praktyki czy staże, postrzegane przez wielu młodych ludzi jako wykorzystywanie, są po prostu kolejnym etapem nauki. Tyle, że zamiast wpisów w indeksach, pozostają po nich praktyczne umiejętności, dobre opinie pracodawców i referencje na piśmie. Właśnie po to, żeby CV nie świeciło pustkami.

Rozwiązaniem może być zatrudnienie tymczasowe. Jeśli się dobrze rozejrzeć agencje pracy tymczasowej mają sporo propozycji nie tylko dla pracowników fizycznych. 52% pracowników tymczasowych Work Express to ludzie przed 26. rokiem życia. Z badań satysfakcji pracowników tymczasowych, które zrealizowaliśmy w ubiegłym roku wynika, że większość (65%) ankietowanych ma mniej niż 30 lat. To potwierdza rosnącą rolę ofert pracy tymczasowej w zdobywaniu przez młodych ludzi pierwszych doświadczeń zawodowych. Dla 8% ankietowanych był to główny powód podjęcia zatrudnienia tymczasowego.

Zetknąłem się z opiniami, że praktyki powinny być płatne przynajmniej częściowo. Sęk w tym, że żaden człowiek biznesu na świecie nie kupi kota w worku, więc większość zaproponuje wymianę: popracuj u mnie młody człowieku, naucz się czegoś, jeśli zobaczę, że jesteś pojętny i sumienny, zdecyduję, co dalej. I to działa właściwie w każdej branży. Jeśli młody człowiek podczas praktyk faktycznie zdobywa przydatne umiejętności, nie widzę niczego nienormalnego w tym, że nie otrzymuje gratyfikacji finansowej. Od strony formalnej jest to odpłatność (w postaci świadczenia pracy) za naukę zawodu i dobrze, że powoli dociera to do kolejnych roczników rozpoczynających studia.

Ci mniej cierpliwi wolą wyjechać i podejmować prace za nierzadko wysokie wynagrodzenie. Problem w tym, że jeśli nie są to prace zgodne z ich aspiracjami i wykształceniem, w zasadzie nie podnoszą ich wartości na rynku pracy. I po powrocie są dla pracodawców są warci tyle, ile ich znajomość języka obcego.

Dlatego podczas warsztatów z cyklu „111 Minut do Kariery” namawiamy studentów, żeby za wszelką cenę zdobywali doświadczenia zawodowe, związane z ich przyszłym zawodem. Z roku na rok jest też coraz lepsza jest frekwencja na wszelkich szkoleniach z zakresu budowania kariery, które prowadzimy na dziesiątkach polskich uczelni. Dokumenty aplikacyjne, które przynoszą nam do oceny studenci są coraz lepsze i coraz częściej zawierają wpisy potwierdzające zdobyte doświadczenie na rynku pracy. Nieco gorzej jest ze spójnością tych doświadczeń z planami rozwoju zawodowego, ale i to się poprawia.

Generalnie, im precyzyjniejszy plan kariery, tym większa motywacja, żeby zdobywać doświadczenia i zwiększać swoją wartość na rynku pracy. Można podjąć staż lub praktykę można próbować pracy tymczasowej. Ważne, żeby chcieć coś robić ze swoim życiem. Powoli sytuacja się poprawia, ale nadal dominuje „generacja IPOD” – „Idę Pracować Od Dwóch” (tysięcy na rękę). Przynajmniej takie obserwacje przekazują mi nasi specjaliści ds rekrutacji.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • młodzi polacy na rynku pracy

Wpis utworzony w 21 maja 2013 o godzinie 4:27 i dodany do działu Aktualności, HR.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

  1. Młodym jest szczególnie trudno na rynku pracy. Szkoła uczy jednego rzeczywistość drugiego. Ważne jest aby poznać siebie i swoje mocne strony. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może się przydać.

    Ania
    22 lipca 2013 16:57 Reply

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
talenty
Warto dbać o wysokie drzewa, czyli o zarządzaniu talentami w organizacji

We współczesnej praktyce zarządzania, powszechnie przyjmuje się, że talent to główny czynnik sukcesu organizacji opartej na wiedzy. Od lat 80 XX wieku zasoby ludzkie uznaje się za aktywa i kapitał...

Zamknij