Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

14 grudnia 2012 - Artur Ragan

Dobre rady zza barykady, czyli o dzieleniu się wiedzą

Print Friendly

Przed Świętami podobno wszyscy łatwiej znoszą cudze samochwalstwo, więc z dumą obwieszczam, że zakończyliśmy I edycję ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „111 minut do kariery”.  Jej celem było podzielenie się ze studentami wiedzą o poszukiwaniu pracy. Mamy poczucie sukcesu, bo ponad 600 młodych ludzi z całego kraju wie teraz, jak przejść zwycięsko proces rekrutacji a ponadto przekonali się, że rekruterzy nie mają kłów i pazurów, wizerunek osobisty to ważna rzecz a portale społecznościowe mogą pomóc w zdobyciu zatrudnienia

Od 23 kwietnia do 21 listopada, w spotkaniach na uczelniach w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu uczestniczyło ponad 600 studentów, którzy nabyli szereg umiejętności, zwiększających ich szansę na znalezienie zatrudnienia. To pierwszy tego typu projekt realizowany na terenie całej Polski i wygląda na to, że będzie stałym elementem naszej polityki społecznej odpowiedzialności. Zacznijmy jednak od początku.

Jak  na to wpadliśmy?

Rozmowy kwalifikacyjne to  fantastyczne badanie rynku a nasi specjaliści od rekrutacji szybko notują. Jeden z kluczowych wniosków brzmiał: „polski student potrzebuje praktycznych wskazówek, jak się zaprezentować pracodawcy, bo inaczej lipa”.  W wersji oficjalnej: jest w czym pomagać, bo jak twierdzą specjaliści do spraw rekrutacji, studenci popełniają masę błędów, od niewłaściwego przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, poprzez wysyłanie ich z adresów typu wladcyciemności@domena.pl, przez nerwowe drapanie się na spotkaniu z pracodawcą, po przeklinanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Młodzi ludzie często podają na rozmowach informacje o ciążach, orientacji seksualnej, a nawet preferencjach politycznych, nie wiedząc, że nie muszą i nie powinni tego robić.

No to w drogę!

Teoretycznie taka wiedza jest ogólnodostępna – w sieci można znaleźć tysiące poradników. Dotąd jednak nikt nie przekazywał jej w formie spotkania ze ‚sparringpartnerami” czyli specjalistami od rekrutacji. Zaprojektowaliśmy więc specjalne bezpłatne warsztaty, które trwały  111 minut. Postawiliśmy na maksymalną koncentrację treści; omawialiśmy konkretne sytuacje, zaobserwowane przez naszych specjalistów ds rekrutacji. Studenci dowiedzieli się, jak wygląda ekstremalna rozmowa kwalifikacyjna, zostali przepytani z niedozwolonych pytań, zobaczyli także przykłady „CV-kwiatków” oraz poznali tajniki personel brandingu i dress code’u. Otrzymali też konkretne wskazówki, jak kreować swój wizerunek w internecie, między innymi jak skonfigurować swoje konto na najpopularniejszym serwisie społecznościowym, żeby nie szkodziło im w oczach pracodawców.

‚Fejsbuk’ przeszkadza w znalezieniu pracy?

Na początek zachęcaliśmy do przyjrzenia się funkcji oznaczania zdjęć, na pozór bardzo wygodnej, ale rodzącej niebezpieczeństwo utraty kontroli nad własnym wizerunkiem. Pomijając fakt, że przyszły szef może mieć dostęp do zdjęć z upojnej nocy w towarzystwie znajomych, ogólnie zwracaliśmy uwagę na niebezpieczeństwo wynikające z niekontrolowanego udostępniania swoich danych i prywatności. Poza umiejętnością dbania o prywatność w internecie, uczestnicy „111 Minut do Kariery” oswoili się z takimi pojęciami jak „personal branding”, „stress interview” i „dress code”, a najaktywniejsi mogli spotkać się indywidualnie ze specjalistą ds. personalnych i spytać o poziom swojego przygotowania do debiutu na rynku pracy. Jako że pierwsze przykazanie wykładowcy to „nie zanudzić”, od początku narzucaliśmy spore tempo i utrzymywaliśmy komplet publiczności a niektórzy uczestnicy nawet notowali jak najęci, mimo zapewnień, że dostaną link do prezentacji.

Publiczność zapisywała, dopisywała i aktywnie uczestniczyła w naszych warsztatach. Większość audytorium stanowili zwykle studenci uczelni, która nas gościła, ale pojawiały się również osoby, które odebrały swój dyplom kilka lat temu. Nie brakowało też studentów obcojęzycznych, którzy planowali osiedlenie się i szukanie pracy w Polsce. Dlatego im też daliśmy odczuć, jak wygląda rekrutacja nad Wisłą, a co. Uczestnicy, którzy przekazali nam do analizy swoje CV, dostali mailowe recenzje swoich dokumentów oraz linki do ebooka „Expressem do kariery”, stanowiącego przewodnik po rynku pracy i elastycznych formach zatrudnienia.Żeby dopełnić dzieła lansu, dodam tylko, że kilkakrotnie żegnały nas owacje na stojąco.

Co dalej?

Kolejna edycja wystartuje wiosną 2013, ale już teraz na stronie www.111minut.pl można zgłaszać propozycje, na której uczelni powinniśmy sie pjawić w pierwszej kolejności.Doświadczenia z kampanii wykorzystamy też niebawem na blogu careerhacker.pl, na którym będziemy cyklicznie zamieszczać „rady zza barykady” czyli wskazówki specjalistów ds rekrutacji, jak perfekcyjnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. O starcie bloga oczywiście niezwłocznie poinformujemy. Jakieś sugestie?


Wpis utworzony w 14 grudnia 2012 o godzinie 1:42 i dodany do działu Aktualności, HR.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

  1. Ciekawe porady
    warto zaznaczyć że nasze przygotowanie do skutecznego poszukiwanie pracy powinniśmy zacząć już na etapie pisania (a właściwie projektowania) swojego CV tak aby było ono zwięzłe, a jednocześnie zawierało to co pracodawca chciałby zobaczyć.

    Zuzanna Cejrowska
    25 stycznia 2014 23:50 Reply

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
Outsourcing procesów
Skrzypy i widlaki… czyli wszystko zaczęło się od TSL

Work Express początku istnienia zapewnia obsługę personalną branży logistycznej. Zaczęło się od delegowania pracowników tymczasowych do prostych prac magazynowych. Obecnie - dzięki spółce zależnej Outsourcing Solutions Partner - obsługuje złożone...

Zamknij