Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

9 marca 2012 - admin

Euro 2012 na piechotę, czyli kto regularnie bojkotuje deregulacje [WRP]

Print Friendly
Przedstawiamy nowy, comiesięczny cykl informacyjny, w którym podsumowujemy najciekawsze wydarzenia na polskim rynku pracy [WRP]. Dzisiaj piszemy o tym dlaczego deregulacja wzbudza tak skrajne emocje, czemu bezrobocie w większym stopniu dotyka kobiet niż mężczyzn oraz dlaczego ustawa emerytalna musi zostać wprowadzona.

Ustawa deregulacyjna

Uwolnienie 49 regulowanych dotychczas zawodów (dokładna lista profesji objętych ustawą znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości) budzi coraz większe kontrowersje. Co więcej to dopiero początek zmian zaplanowanych przez resort Jarosława Gowina. W kolejnych latach deregulacji ma ulec kolejnych 180 zawodów. Zmiany mają skutkować stworzeniem nawet 100 tysięcy nowych miejsc pracy, jednak nie przekonuje to przedstawicieli zawodów, które znalazły się ministerialnej liście. Dla przykładu taksówkarze uważają, że ich profesja to zawód zaufania publicznego i zapowiadają protesty w pierwszy dzień EURO 2012.

Polska ma obecnie najwięcej zawodów regulowanych w całej Europie, średnio o ok. 200-250 więcej niż w pozostałych krajach naszego kontynentu. Ustawa przygotowana przez rząd Donalda Tuska ma doprowadzić do wzrostu zatrudnienia w poszczególnych grupach zawodowych o 15- 20%, co znacząco zmniejszy ilość bezrobotnych. Trzeba przyznać, że zarówno intencje jak i konsekwencje wprowadzenia zmian są dobre. Reforma powinna zostać przeprowadzona, nawet wbrew interesom przedstawicieli poszczególnych profesji.

Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy

Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny mówią o wzroście bezrobocia w Polsce w pierwszych miesiącach 2012 roku. Jednocześnie wzrosła również ilość ogłoszeń o pracę. W związku z tym, że są to w przeważającej ilości oferty dotyczące nisko sfeminizowanych branż sytuacja pań na naszym rynku pracy jest cięższa niż mężczyzn. Spośród ponad dwóch milionów zarejestrowanych bezrobotnych 52,4% stanowią właśnie kobiety. Co gorsza sytuacja w pozostałych branżach również nobilituje panów. Jak wyjaśnia Natalia Tomasiewicz, specjalista ds. personalny agencji Work Express:

- Na stanowiska przedstawicieli handlowych też z reguły zgłasza się więcej mężczyzn niż kobiet. W dodatku panowie, częściej mogą pochwalić się ciekawym, branżowym doświadczeniem. Większość pań nie radzi sobie wystarczająco dobrze z opowiadaniem o swoich sukcesach zawodowych. A jeśli ktoś nie umie „sprzedać” swoich dokonań, to jakim będzie handlowcem?

Ustawa emerytalna coraz bliżej

Wbrew społecznym nastrojom jesteśmy coraz bliżej wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz stara się dostosować nasze przepisy do tych obowiązujących już od dawna na zachodzie i nie ma w tym zupełnie nic dziwnego. Wbrew temu co sugeruje opozycja nie jest to ustawa kontrowersyjna, lecz co najwyżej niepopularna. Bez jej przeprowadzenia obecnie pracujące pokolenie nie będzie miało żadnej gwarancji, że w przyszłości nie zabraknie pieniędzy na ich emerytury.

Musimy więc wybrać: albo zaciśniemy zęby i pozwolimy przeprowadzić trudną, acz niezbędną reformę emerytalną, albo posłuchamy opozycji i wkroczymy na drogę populistycznej polityki, która zdążyła w Europie zgubić już, m.in. Grecję. Szczegółowe informacje dotyczące ustawy emerytalnej można znaleźć na stronie: http://www.ustawa-emerytalna.pl.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • koszty pracy 2012
  • derekrutacja rynku pracy
  • dlaczego bezrobocie w wiekszym stopniu dotyka kobiet
  • wydłużeniu wieku emerytalnego europa 2012

Wpis utworzony w 9 marca 2012 o godzinie 12:44 i dodany do działu Aktualności.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Autor:

Artur Ragan

więcej wpisów tego autora

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
szachownica
Zaproś najlepszych i daj im powody, żeby zostali, czyli o kilku narzędziach Employer Brandingu

Dobór narzędzi employer brandingu zewnętrznego zależy z pewnością od siły marki i aktualnego wizerunku przedsiębiorstwa. Jeśli firma wypracowała już silną markę, to zadanie jest ułatwione, bo kandydaci na pracowników, obdarzą...

Zamknij