Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

12 września 2013 - Artur Ragan

Gaudeamus igitur! Pierwsze w Polsce studia dla rekruterów!

Print Friendly

Chwaliliśmy się już, że nasza specjalistka, jako jedna z nielicznych w kraju, może pochwalić się certyfikatem Konsultanta, wydanym przez Polskie Forum HR a teraz trzeba pochwalić PFHR za inicjatywę edukacyjną. Wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego ogłosiło bowiem nabór na studia podyplomowe w zakresie rekrutacji i selekcji.

Żeby nie było zbyt słodko, spytam tylko, dlaczego dopiero teraz? Branża rekrutacyjna w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, (agencje zrzeszone tylko w samym PFHR zatrudniają ponad 1,5 tys. osób) ale do tej pory nie doczekała się standardów poza wspomnianym Certyfikatem Konsultanta.  Do tego  stowarzyszenia branżowe skupiają tylko część aktywnych zawodowo fachowców a uczelni kształcącej „w zawodzie” nadal brak. Dziwne, jeśli weźmiemy pod uwagę całą złożoność tej profesji, prawda?

W efekcie, do branży na stanowiska konsultantów ds rekrutacji trafia wielu młodych ludzi, pełnych dobrych chęci, ale bez znajomości podstaw warsztatu. Pół biedy, jeśli są absolwentami psychologii, bo (z założenia) dysponują przynajmniej fundamentalną wiedzą, konieczną do weryfikacji kandydatów. Pozostali słuchają starszych kolegów, szukają wiedzy na własną rękę a także uczą się na błędach. I w tym problem. Ktoś, kto szuka pracy zwykle nie chce być pomocą naukową. Nie dziwi więc, że fach rekrutera ma, oględnie pisząc, kiepskie notowania wśród kandydatów.

Zapotrzebowanie na dobrych konsultantów rośnie stale, rekrutacja z roku na rok jest coraz bardziej wymagającym procesem, co sprawia że konsultant ds. rekrutacji musi mieć wyższe kwalifikacje niż 5 lat temu. Od jego kompetencji zależy realizacja polityki personalnej i wartość (jakość?) kapitału ludzkiego a więc efektywność firmy i jej zdolność do przetrwania. Jak jest, wie każdy, kto więcej niż raz uczestniczył w procesie rekrutacji w przeciętnej polskiej firmie.

Żeby było jasne – generalizuję dla efektu. Konsultanci zwykle mają zróżnicowane umiejętności i obszerną wiedzę, jednak nie zawsze wystarczają one do właściwego wykonywania zadań na tym stanowisku. Wielu z nich (i tu pewnie strasznie podpadnę) w gruncie rzeczy trafiło do tego zawodu trochę przez przypadek. Wielu też pozostało w nim nie z pasji (trudno – i tak już podpadłem) ale dzięki wykształconym zdolnościom adaptacyjnym. Wielu wzdryga się ze wstrętem na myśl o podnoszeniu kwalifikacji nawet za pieniądze pracodawcy. Liczni traktują kandydatów jak żywy inwentarz, bo nikt nie wpoił im etycznych standardów zawodu. I to oni (oraz legendarne „oddzwonimy”) kształtują wizerunek tej profesji.

Dlatego cieszy mnie, jak Borynę wiosna, że zacna uczelnia niepubliczna i największe stowarzyszenie branży HR, uruchamiają kierunek kształcenia jednego z zawodów tak ważnych dla gospodarki.  Patos? Jeśli nie będzie porządnie wykształconych specjalistów od doboru kadr w polskich przedsiębiorstwach, slogany o najcenniejszym kapitale i innowacyjnej gospodarce możemy sobie włożyć… między bajki.

Jak obiecują organizatorzy kierunku – „(…) dzięki współpracy z praktykami rynku, ich wiedza i umiejętności będą w pełni dostosowane do potrzeb rynku pracy. Zdobędą kompleksową wiedzę na temat narzędzi i metod rekrutacji i selekcji, w tym głównie w zakresie prowadzenia wywiadu kompetencyjnego, poszukiwań bezpośrednich oraz assessment center. Jednocześnie zdobędą i rozwiną umiejętności sprzedażowe, negocjacyjne i komunikacyjne, niezbędne do realizacji założeń budżetowych oraz do budowania trwałych relacji z Klientem. Istotnym aspektem pracy Rekrutera są zasady etyczne i przestrzeganie prawa, dlatego studia zawierają rozbudowany blok skupiony na tym obszarze (…)”.

Wszystkim zainteresowanym polecam oczywiście strony Akademii Leona Koźmińskiego oraz Polskiego Forum HR. Niniejszym obiecuję nasłuchiwać, jak się spisuje pierwszy rocznik i poinformować jak sobie radzi „w ogniu walki”.

Gaudeamus, Szanowni Państwo.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • studia dla rekruterów

Wpis utworzony w 12 września 2013 o godzinie 4:25 i dodany do działu Aktualności, Rekrutacje.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
reklamacje
Dlaczego reklamacje są cenne

Słowo „reklamacja” nie kojarzy się z niczym miłym. Oczom starszego pokolenia ukazuje się „sympatyczna inaczej” pani ekspedientka na tle pustych półek a młodsze pokolenie przypomina sobie wlokącą się miesiącami procedurę...

Zamknij