Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

5 października 2011 - Magdalena Godyn

Jak być dobrym mamagerem?

Print Friendly

Wyzwania zawodowe, z którymi zmaga się młoda matka, czasami urastają do ogromnych rozmiarów. Warto jednak zdać sobie sprawę, że rola rodzica może wspomagać rolę managera. Przećwiczyłam to na sobie. Jestem przekonana, że moja córka, sporo mnie „nauczyła” i wzbogaciła mój „warsztat managerski”. To, co jest niezbędne, kiedy zarządza się pracą innych ludzi, to przede wszystkim umiejętność wyznaczania celów, ustalania priorytetów i „dynamicznego przydzielania zadań”. To ostatnie często jest nazywane sztuką improwizacji, przydaje się każdemu rodzicowi i jest bodaj najrzadziej docenianą umiejętnością managera.

Priorytety to podstawa

Wiadomo, że życie wymaga od nas godzenia obowiązków ze sfery domowej, wychowawczej, aktywności społecznych i hobby. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie szczerze i jednoznacznie na pytanie „co jest dla mnie najważniejsze?” Odpowiedź będzie stanowiła pewną platformę, na której możemy budować udane życie zarówno osobiste jak i zawodowe. W moim przypadku „poukładane” życie rodzinne pozwala mi koncentrować się na tematach zawodowych, jednocześnie nie pozwalając im zdominować pozostałych sfer życia. W żadnym wypadku nie można na to pozwolić. Trzeba natomiast – i to druga sugestia – wspólnie ze swoją „drugą połową” omówić i ustalić pewną hierarchię wartości. Pomaga, ponieważ wspólnie „rysuje się mapę”, ustala się na pewne kompromisy i potem pozostaje konsekwentnie je stosować.

Rodzic jest lepszym szefem

Rodzicielstwo jest dobrą szkołą dla managera, ponieważ uczy radzić sobie z wszelkimi nieprzewidywalnymi aspektami pracy. Kiedy moja córka była bardzo mała, zaczęłam aktywnie działać w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami. To był bezcenny etap przejściowy pomiędzy urlopem macierzyńskim a podjęciem pracy w Work Express. Rozwinęłam umiejętność elastycznego planowania pracy, tak aby żadna ze sfer mojego życia nie ucierpiała. Ważne jest też, żeby w tym wszystkim pamiętać o sobie i codziennie poświęcić sobie trochę czasu. Jeśli tego brakuje, trudno znaleźć energię i siłę na działanie.

Jak macierzyństwo pomaga „mamagerowi”?

Na pewno nauczyłam się „działania wielowątkowego” a to niezbędne w obu rolach. Matce małego dziecka, umiejętność robienia wielu rzeczy naraz jest niezbędna, podobnie jak osobie, która zarządza pracą zespołu ludzi. To po prostu konieczność, mimo że powszechnie zaleca się komasowanie czasu. Na pewno też znacznie lepiej rozumiem  współpracowników, którzy też mają dzieci. Jestem w pełni świadoma, że w ich życiu jest dodatkowa pula czynników, których nie da się przewidzieć i zaplanować.

Firma przyjazna mamie

Co sprzyja „mamagerowi” w miejscu pracy? Na pewno przełożeni, którzy sami są rodzicami, lepiej zrozumieją nagłą konieczność przejścia w tryb ‘home-office’ np. w sytuacji choroby dziecka, czy po prostu awaryjnych wydarzeń związanych z opiekunką, przedszkolem, zepsutym autem. Chętniej też zaakceptują inne elastyczne  rozwiązania, typowe dla zadaniowego trybu pracy. Liczy się też ogólny klimat panujący w firmie – jeśli sprzyja on rodzicom małych dzieci, to wówczas łatwiej jest godzić sferę zawodową z osobistą. Pojawiające się w firmie np. konkursy dla dzieci powodują, że „praca” łączy, a nie dzieli rodzinę.

Work life balance w praktyce

Warto uświadomić sobie, że największym błędem będzie poświęcanie czegokolwiek – rodziny, pasji czy życia towarzyskiego – dla pracy i trwanie w tym dyskomforcie. Świadomość ciągłego „łapania równowagi’ między domem a pracą nie jest niczym złym, pod warunkiem, że praca przynajmniej w części jest naszą pasją, a my jesteśmy przygotowani do biegu długodystansowego oraz umiejętnego rozkładania sił i energii, a przede wszystkim odpoczywania.

Zachęcam do dyskusji. Dzięki niej zyskamy wiedzę, jak uczynić nasze miejsca pracy przyjaznymi mamom, a więc – w dalszej perspektywie – nam wszystkim.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • work life balance w polsce
  • work-life balance w polsce
  • work life balance dobre praktyki
  • praktyki na rzecz work life balance
  • work life balance

Wpis utworzony w 5 października 2011 o godzinie 4:36 i dodany do działu Aktualności.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , ,

Podziel się wiedzą

Autor:

Artur Ragan

HR Manager - Work Express Sp. z o.o. więcej wpisów tego autora

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
talenty
Las blisko, więc sam zrobię boazerię, czyli o realnych kosztach fluktuacji

Ten rok przyniósł spadek koniunktury w większości branż a – co za tym idzie – również poziomu zatrudnienia. Sytuacja z pozoru sprzyjająca retencji talentów i skracająca czas potrzebny na wyszukanie...

Zamknij