Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

7 stycznia 2015 - Artur Ragan

Jaki będzie rok 2015 na rynku pracy?

Print Friendly

W największym skrócie: kontynuujemy marsz. Czeka nas powolna poprawa sytuacji i niewielki spadek stopy bezrobocia. Widoczne w statystykach i w kampanii wyborczej, nieodczuwalne dla przeciętnego Kowalskiego. A na Zachodzie bez zmian, więc tam będziemy szukać dobrej płacy.

W 2015 pensja minimalna w Polsce wynosi 406 euro brutto. (Z tego Kowalski na rękę otrzyma 299 euro.) Na przeciętną unijną pensję miesięczną nadal będzie pracował ponad trzy miesiące. Wniosek?

Dla porównania, Mr Smith pracując w tym roku tyle samo (168 godzin) zarobi minimum równowartość 1356 euro brutto. Jego niemiecki kolega, Herr Schmidt – co najmniej 1428 euro brutto.

Powyższe czynniki będą bardzo skutecznie motywowały kolejne tysiące Polaków do emigracji, z tym że coraz częściej planowanej z myślą o pozostaniu za granicą na stałe.

Paradoksalnie, czynnikiem hamującym emigrację będą wyjazdy zarobkowe na czas określony. Będą nadal bardzo popularne, bo dla ogromnej liczby ludzi gotowych do emigracji, trwała rozłąka z rodziną jest barierą nie do pokonania.

Całkowity koszt zatrudnienia, wynoszący 2112,95 złotych oraz zapowiedzi dalszego zwiększania obciążeń dla pracodawców (wzrost składki na ubezpieczenia zdrowotne) przyhamują tworzenie nowych miejsc pracy.

Pracodawcy częściej i chętniej będą korzystali z usług agencji pracy tymczasowej a zatrudnienie czasowe będzie dostępne w coraz większej liczbie zawodów. Liczni zasilą szarą strefę, która w 2013 roku stanowiła 23,8% PKB wg międzynarodowych badań prof. Friedricha Schneidera. A według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową – 19,9% PKB.

Benefity były i będą, ale nie pojawi się wiele nowości. Najpopularniejsze w 2015 będą: dofinansowanie wypoczynku, sportu i kultury oraz różne bony zakupowe i kupony rabatowe.

Dla agencji pracy tymczasowej wyzwaniem będzie rekrutacja dużych grup pracowników tymczasowych w województwach wielkopolskim i dolnośląskim. W tych województwach bezrobocie jest i będzie niemal symboliczne.

Nadal będzie dotkliwy deficyt inżynierów. Tych z językami obcymi i doświadczeniem w sprzedaży jest zbyt mało od lat, ale w tym roku będzie to widać jeszcze wyraźniej.

Na pewno rozwijać się będzie branża IT i rekrutacje specjalistów z językami obcymi dla centrów usług wspólnych. Nadal też będą poszukiwani handlowcy i inżynierowie sprzedaży z różnych branż. Te specjalności zawodowe będą mogły twardo negocjować swoje wynagrodzenia. Pozostałe – niekoniecznie, z powodów wymienionych powyżej.


Wpis utworzony w 7 stycznia 2015 o godzinie 3:00 i dodany do działu Aktualności.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
facekoszty
Facebook w Polsce, czyli Dublin prawie Lublin [WRP]

Facebook Poland Sp. z o.o. Największy portal społecznościowy na świecie zarejestrował działalność w Polsce. To kolejny krok na drodze otwarcia biura Facebook w naszym kraju. Informacja o zainteresowaniu internetowego molocha...

Zamknij