Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

18 czerwca 2013 - Artur Ragan

Kilka słów o tym, jak obniżamy koszty pracy… za granicą

Print Friendly

Europa od lat boryka się z deficytem specjalistów w wielu dziedzinach a w Polsce nigdy nie brakowało mobilnych fachowców, gotowych pracować za granicą. Dzięki temu od 2005 umożliwiamy Polakom legalne zatrudnienie na terenie wybranych krajów Unii a tamtejszym pracodawcom – pozyskiwanie wartościowych pracowników i obniżanie kosztów pracy. Spośród kilku tysięcy osób, które pracowały z nami za granicą, większość podpisuje z nami kolejne umowy o pracę a także poleca nas znajomym i to uważamy za najlepszą rekomendację. Jak to robimy?

Wypada zacząć od tego, że zgodnie z zapisami naszego Kodeksu Etycznego, działamy w poszanowaniu zasad sprawiedliwości i uczciwości w stosunkach pracy, norm bezpieczeństwa pracy oraz przepisów prawa. Brzmi może nieco zbyt górnolotnie, ale jako firma społecznie odpowiedzialna z dużym niepokojem obserwujemy działalność licznych podmiotów pośredniczących w zatrudnianiu z pominięciem wielu przepisów prawa kraju delegowania a także polskiego. Bez względu na koniunkturę, pojawiają się firmy działające po prostu nielegalnie, które psują opinię nie tylko agencjom pośrednictwa znad Wisły, ale wszystkim polskim przedsiębiorstwom.

Od początku naszej działalności na terenie UE dokładamy wszelkich starań, aby procesy rekrutacji i delegowania były całkowicie zgodne z polskim i miejscowym prawem. Nasz priorytet to legalne zatrudnienie a zasady współpracy są jasne – to zawsze umowa o pracę, dokument A1, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, składki ubezpieczeń społecznych terminowo i regularnie odprowadzane od kwoty 3713 złotych. (To ostatnie jest szczególnie ważne, bo ma wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych a większość pośredników oferujących pracę za granicą odprowadza je od kwoty najniższego wynagrodzenia brutto: 1600 zł). Każdemu oddelegowaniu za granicę towarzyszy potwierdzenie w ZUS dokumentu A1, świadczącego o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie społeczne.

Osobny obszar naszej działalności stanowi koordynowanie i bieżący nadzór nad realizacją zadań w kraju delegowania. Koordynatorzy naszych pracowników za granicą to temat, który doczeka się odrębnego wpisu, niemniej warto wspomnieć, że ich obowiązki obejmują zarówno załatwianie formalności w miejscowych urzędach, utrzymywanie stałego kontaktu z zagranicznymi pracodawcami a także między innymi  łagodzenie konfliktów między pracownikami. Podsumowując, dzięki koordynatorowi, żaden z pracowników na terenie kraju delegowania nie zostaje sam ze swoimi problemami i zawsze ma do kogo zwrócić się o pomoc w sprawach spornych.

Trzeba też podkreślić, że wszystkim kandydatom umożliwiamy załatwienie formalności w Polsce. Zainteresowani współpracą omawiają ofertę pracy po polsku, mają czas na jej przemyślenie i – jeśli się zdecydują – podpisują umowę o pracę w języku polskim. Dodatkowo wielu z nich ma szansę podnieść swoje kwalifikacje dzięki nieodpłatnym szkoleniom językowym oraz kursom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Warto też dodać, że lata przepracowane z nami za granicą liczą się do emerytury tak samo jak praca w każdej innej firmie. I zapewne dlatego aż 70 proc. opiekunek osób starszych stanowią kobiety powyżej 50 roku życia, mające największy problem ze znalezieniem zatrudnienia w kraju. Znajdując zatrudnienie w Work Express  mogą one doliczyć w ten sposób lata pracy do emerytury. A co najważniejsze, w wielu przypadkach to dla nich jedyna szansa na wyjście z szarej strefy. Wiele opiekunek współpracujących z Work Express, pracowało na czarno i wiedzą już, że to najgorsze możliwe rozwiązanie, mimo że takie rozwiązanie daje im kilkaset euro więcej. (Sęk w tym, że wykrycie tego faktu przez odpowiednie służby może pozbawić całej kwoty w taki sposób „zaoszczędzonej” i oznaczać pobyt w więzieniu.)

Wynagrodzenia niech każdy oceni na własną rękę – specjaliści branży budowlanej, których rekrutujemy do Francji i Belgii mogą liczyć na zarobki do 2000 euro netto. Z kolei opiekunowie wyjeżdżający z naszą agencją do Niemiec zarabiają dziś od 850 do 1300 euro na rękę. naszym zdaniem godziwie, bo aż 36 % osób zatrudnionych w APT twierdzi, że zarabia bardzo dobrze, 33 %, że dobrze a 86 % chwali sobie także zgodność oferty pracy z warunkami pracy na miejscu. To dla nas najlepsza recenzja wszystkich realizowanych procesów.

Druga strona tej kooperacji, czyli pracodawcy z Francji , Niemiec i Belgii nie szczędzą pochwał pod adresem fachowców z Polski, wskazując na jakość ich pracy i zdyscyplinowanie. Trudno się dziwić – pracują dla nich fachowcy najwyższej klasy, przyjeżdżający na parę miesięcy i całkowicie koncentrujący się na swoich zadaniach. Biorąc pod uwagę, że w krajach UE, w pierwszym kwartale 2013 średni koszt godziny pracy w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 wzrósł o 1,9%, można być pewnym, że nawet nadal będzie na Zachodzie zapotrzebowanie na fachowca z Polski. Nam z kolei pozwoli to zaspokajać potrzeby kolejnych klientów. Bo klientem jest dla nas zarówno prezes Pigeon, jak i elektryk Gołąb.


Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
marketing rekrutacyjny
Atrakcyjna rekrutacja jako sposób na minimalizacje kosztów

W tysiącach identycznych, szablonowych ogłoszeń nie trzeba wiele wysiłku, aby wyróżnić konkretną ofertę pracy. Dobrze przygotowana, interesująca treść ogłoszenia, wzbogacona o elementy zachęcające do jego rekomendacji powinna być solidną podstawą procesów rekrutacyjnych. Wyróżnienie się na...

Zamknij