Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

6 maja 2014 - Artur Ragan

Koszty zatrudnienia i marchewki na osłodę

Print Friendly

Koszty zatrudnienia to bodaj najpoważniejsza bariera w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Sęk w tym, że to MŚP tworzą ponad 90% miejsc pracy. W odróżnieniu do hołubionych przez kolejne rządy globalnych przedsiębiorstw nie zwiną interesu i nie przeniosą go na bliższy czy dalszy Wschód. Mimo to ich sytuacja sukcesywnie się pogarsza, o czym świadczy np. coraz niższa pozycja Polski w rankingu wolności gospodarczej oraz kolejne pomysły na regulacje przepisów o zatrudnieniu.

W Polsce średnie obciążenie zatrudnienia to według OECD – 35,6% płacy brutto. Niby niewiele – pozapłacowe koszty zatrudnienia są wyższe w większości krajów Unii. Godzina pracy w Polsce kosztuje średnio 7 euro i 20 centów. W dodatku w ubiegłym roku spadły o 2,6%. Potencjał ogromny, prawda? Coś tu się jednak nie zgadza. Jeśli spory kraj w środku Europy, ma sporo relatywnie taniej siły roboczej, dlaczego to zagraniczni pracodawcy są bardziej skorzy tworzyć w nim nowe miejsca pracy niż rodzimi? Kwestia większego zaplecza kapitałowego i możliwości przeniesienia biznesu dalej na wschód? A może coś jeszcze?

Ogólnopolska zmowa pracodawców

Zgodnie z duchem czasów, postanowiłem wytłumaczyć to sobie spiskiem. Zmowę przecież widać jak na dłoni, kiedy podsumujemy, że 54% firm przemysłowych, 62% budowlanych, 59 % z branży TSL i grubo ponad 50% w pozostałych deklaruje, że gdyby nie wysokie narzuty na płace, mogłyby się rozwijać szybciej, tworząc kolejne miejsca pracy. Wszystko jasne – mogą i potrzebują zatrudniać, ale nie chcą, bo wolą wydać na nowe limuzyny i wczasy w tropikach. Tłumaczą się owi pracodawcy mętnie, że jak nie ma zysku, to tworzenie miejsca pracy nie ma sensu, że odpowiedzialność przedsiębiorcy za błędy ogromna a możliwość dochodzenia praw przed sądem coraz mniejsza, że zwolnienie pracownika na etacie kiedy nagle zabraknie dla niego roboty, jest maksymalnie utrudnione i takie tam historie. Wszystko to ściema, żeby tylko nie zatrudnić i już.

Podatnik funduje marchewki

Jeśli nie spisek, to może zbiorowy zanik uczuć patriotycznych albo niezrozumiały brak zaufania do władz? I to za co? Przecież rząd nieba by przychylił pracodawcom, więc proponuje niewdzięcznikom różne wynalazki, jak refundacja składek na ubezpieczenie społeczne za młodych nawet przez sześć miesięcy albo bon zatrudnieniowy dla młodych w wysokości 10 tys. zł. Mało tego – za zatrudnienie rodzica powracającego na rynek pracy albo opiekuna osoby niepełnosprawnej będzie kolejne świadczenie aktywizacyjne nawet do 10 tys. zł! Nadal nic? To może grant na zatrudnienie w formie telepracy? Takoż 10 tys. zł. Może to zachęci do zatrudniania na etat? Naprawdę? Dlaczego?

Wystarczyło zapytać

Może dlatego, że jeśli chcesz zaspokoić potrzeby klienta, to najpierw pytasz go, czego potrzebuje? Pytało wielu, ale odpowiedzi nikt nie traktuje poważnie. A ten klient jest w sumie mało wymagający. Liczy na przykład na rozstrzyganie wątpliwości interpretacyjnych fiskusa na korzyść podatnika, terminowość odpowiedzi na zadawane pytania i może jeszcze żeby organy państwa nie wydawały rozbieżnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do stron tej samej transakcji. W najśmielszych marzeniach – roi sobie o odpowiedzialności organów podatkowych za szkody powstałe w wyniku wadliwego postępowania. Takie tam mało efektowne zmiany w przepisach. Proste, ale bezużyteczne w kampanii wyborczej, niestety.

Marchewki dla pracodawców i zmiana klimatu

Odpuszczenie drobnemu przedsiębiorcy półrocznych składek ZUS wobec ryzyka jakie niesie jedna błędna decyzja urzędnika skarbowego to mało kusząca perspektywa. Jeśli pan minister nie wierzy, proszę samemu założyć firmę, zatrudnić dwóch ludzi i przetrwać dwa lata. Bez pomocy kolegów z ław sejmowych. Bon za 10 tysięcy może i pokryje koszt trzymiesięcznego przyuczania do zawodu osobnika o zerowych kwalifikacjach, ale na pewno nie zagwarantuje jego efektywnej pracy. Co jeśli po czwartym miesiącu pracodawca uzna, że ma do czynienia z nierobem? Zwraca pełną kwotę pomocy w razie rozwiązania stosunku pracy? Czy może jeszcze jakaś kara do tego? „Dziękuję, postoję” – myśli sobie większość pracodawców. Pozostałe pomysły też jakoś ich nie olśniewają i to nie ze względu na wysokość kwot, co tło historyczne. Sorry – taki mamy klimat społeczny – „każdy prywaciarz to złodziej” i tyle. Na czas każdej kampanii wymarzony chłopiec do bicia.

Prostsze prawo jest tańsze

Polscy mali i średni przedsiębiorcy potrafią od lat konkurować na wielu rynkach, między innymi dzięki elastycznym formom zatrudnienia. Chcieliby tylko, żeby państwo, które utrzymują, przestało ich traktować jak zło konieczne. Zatrudnianie jest łatwe, nauczenie pracownika obowiązków kosztowne, ale opłacalne, przetrwanie kilkuletniego dochodzenia swoich praw przed sądem – prawie niemożliwe. Sęk w tym, że jeśli podejście funkcjonariuszy RP do pracodawców będzie nadal tak niechętne, będą starali się nie rozwijać swojego poletka, żeby minimalizować ryzyko błędu. Tacy już jesteśmy, że zawsze wybieramy najmniejsze straty i proszę nie oczekiwać zachowań samobójczych. Od uproszczenia przepisów należy zacząć a nie od wręczania kolejnych marchewek. Wyjdzie taniej.


Wpis utworzony w 6 maja 2014 o godzinie 4:18 i dodany do działu Aktualności, HR.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
komunikacja w HR
Komunikacja działu HR wewnątrz organizacji

Rola działów HR ewoluuje i proces ten ostatnio przyspieszył. Znaczenie kapitału ludzkiego jest coraz częściej uwzględniane w tworzeniu strategii firm a – co za tym idzie – specjaliści od zarządzania...

Zamknij