Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

18 stycznia 2013 - Artur Ragan

Krótkie omówienie sytuacji na rynku agencji zatrudnienia w 2013 roku

Print Friendly

Bez wzbudzania zbędnych emocji trzeba przyznać, że rynek pracy tymczasowej zwalnia wraz z całą gospodarką. Obroty w branży pracy tymczasowej w 2013 roku wzrosną, ale wzrost ten może być nawet o połowę niższy w porównaniu z minionym rokiem. Zdaniem Polskiego Forum HR pierwsza połowa roku nie będzie łatwa, ale w trzecim kwartale 2013 roku, możemy spodziewać się ożywienia i wzrostu obrotów o około 10 procent.

Doświadczenia poprzedniej fali spowolnienia gospodarczego nauczyły już pracodawców, że zatrudnienie czasowe daje im „bufor”, skutecznie chroniący przed konsekwencjami spadków koniunktury. W zależności od strategii zarządzania, podmioty z branży automotive utrzymują liczbę pracowników tymczasowych na poziomie od 10% do 20% stanu osobowego. Z każdym rokiem ich liczba rośnie, ponieważ najbardziej wymowne okazało się być tempo powrotu firm korzystających ich pracy do pełnej wydolności po wzroście koniunktury i możliwość konsumowania jej efektów w porównaniu z konkurentami, którzy stronili od APT. Liczby nie kłamią – do „formy” najszybciej wróciły te firmy, które korzystały z pracowników tymczasowych i z tym nikt już nie polemizuje. Dlatego też, po branży spożywczej i farmaceutycznej, z rozwiązań bazujących na zatrudnieniu zewnętrznym korzystają coraz powszechniej np. podmioty z branży BPO.

Przy tej okazji warto zauważyć, żen usługi dla biznesu stały się polską specjalnością. W 2012 zatrudniono w Polsce w jednym z centrów usług wspólnych stutysięcznego pracownika a w planach jest powstanie kilkunastu nowych tego typu placówek. Źródła tego sukcesu są oczywiste – potrzeba kontroli kosztów pracy oraz bliskość kulturowa Polski i krajów, w których są zlokalizowane centrale firm-klientów. W efekcie nasz kraj jest jednym z nielicznych, w których działa ponad pięćdziesiąt centrów obsługi firm z listy Fortune 500, w tym największych banków i ubezpieczycieli na świecie.

W pierwszym kwartale trudno spodziewać się ożywienia – pracodawcy bacznie obserwują rynek i ani myślą zwiększać zatrudnienia, toteż nikt nie liczy na wzrost obrotów z rekrutacji stałych. Jeśli już – będzie on wynikał z potrzeby wymiany części kadr niż z chęci zwiększenia zatrudnienia a ponieważ bilans pierwszego kwartału to dopiero jeden z elementów, pozwalający planować drugą połowę roku, nowych zleceń można spodziewać się  najwcześniej we wrześniu.

Relatywnie dobrze wygląda sytuacja w obszarze cross-boardingu. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników fizycznych w wielu krajach Europy nie maleje, ponieważ na zakończenie czekają rozpoczęte w ubiegłych latach duże projekty budowlane. W efekcie, od momentu całkowitego otwarcia granicy do czerwca 2012, w Niemczech pracę znalazło około 300 tys. osób z Polski a do końca 2013 roku liczba ta może wzrosnąć do pół miliona. Gospodarka niemiecka, w porównaniu z innymi krajami wspólnoty trzyma się dość dobrze i przy stopie bezrobocia na poziomie 5,4 proc., niedobór kadr występuje niemal w każdej branży.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • world express agencja pracy opinia

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
praca tymczasowa
Czym jest praca tymczasowa?

Jest to przeważnie krótkookresowe zatrudnienie dowolnej liczby pracowników w celu realizacji określonych zadań, których terminowe wykonanie nie jest możliwe przez stałych pracowników danego pracodawcy, lub ma być wykonane pod ich...

Zamknij