Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

19 czerwca 2012 - admin

Kryzys w branży, czyli jak zbudować dom od dymu z komina [WRP]

Print Friendly

Budowlanka na skraju

Upadają kolejne duże firmy z sektora budowlanego. Wojna cenowa rozpętana na dobre przy okazji przetargów na budowę infrastruktury na mistrzostwa Europy, doprowadziła w przeciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku do upadłości co najmniej 85 firm budowlanych (według danych Euler-Hermes). Dzieje się tak, ponieważ firmy starające się o zdobycie kontraktu często oferują stawki niższe od prawdziwych kosztów realizacji projektu. Obecnie trwa wzajemne przerzucanie ciężaru odpowiedzialności za zaistniały stan rzeczy.

Budowlańcy oskarżają rząd o organizację przetargów, w których głównym kryterium wyboru realizatora jest cena wykonania zlecenia. Rządzący odpowiadają na ataki podkreślając, że nie odpowiadają w żaden sposób za sposób w jaki firmy licytują w trakcie przetargu. Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu uważa, że w rozwiązaniu problemu może pomóc jedynie zmiana prawa oraz upadek 50% firm dających nierealne ceny wykonania przetargu.

Co z tą Grecją?

W końcu powstał rząd, który może stworzyć koalicję dającą szansę na stabilizację gospodarczą w kraju Hellenów. Proeuropejska partia Nowa Demokracja zdobyła 128 mandatów, co oznacza, że do stworzenia rządu większościowego potrzebuje jeszcze 23. Brakujących głosów dostarczy zapewne socjaldemokratyczny PASOK, czyli trzecia siła polityczna kraju. Obydwie partie w czasie kampanii zadeklarowały chęć dalszej współpracy z Unią Europejską, co oznacza dokończenie niepopularnych społecznie reform oszczędnościowych. Obiecały również podjąć próbę renegocjacji niektórych szczególnie restrykcyjnych warunków, jednak wszystko wskazuje na to, że Angela Merkel nie będzie chętna do prowadzenia jakichkolwiek rozmów w tym temacie. Kraje Strefy Euro udzieliły Grecji pomocy, gdy ta stanęła na skraju bankructwa i teraz ta zobowiązana jest do bezwarunkowej współpracy ze wspólnotą. W przeciwnym razie może znaleźć się poza Strefą. Po pierwszy kwartale 2012 roku bezrobocie w Grecji osiągnęło rekordowy poziom 22,6%. Niemal połowa ludzi przed 29 rokiem życia nie ma pracy.

Najpopularniejsze kierunki dla pracy sezonowej

O dziwo kryterium wysokości zarobków nie jest najważniejsze dla wielu Polaków podejmujących pracę sezonową poza granicami kraju. W czasie trwania wakacji wielu studentów decyduje się na pracę w tak egzotycznych krajach jak Cypr, Malta lub Wyspy Kanaryjskie. Chociaż wiedzą, że mogą zarobić mniej niż ich rówieśnicy wyjeżdżający do krajów starej Europy, to cieszą się, że mają okazję pogodzić pracę zarobkową z turystyką.

Najpopularniejszym kierunkiem dla pracy zarobkowej są jednak obecnie Niemcy. Pracować dla naszych zachodnich sąsiadów chciałby co trzeci Polak planujący wyjazd.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wciąż nasi budowlańcy, dla których szczególnie atrakcyjnymi krajami pozostają Wielka Brytania oraz Irlandia. Pracownicy chcący podjąć pracę w rolnictwie szukają zatrudnienia przede wszystkim w Skandynawii. Klimat być może nie sprzyja tak bardzo jak w innych krajach, jednak to właśnie tam można zarobić najwięcej. W ciągu kilku miesięcy spędzonych przy zbiorach można zarobić nawet 3 tys. Euro.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • jaki branże upadają

Wpis utworzony w 19 czerwca 2012 o godzinie 3:55 i dodany do działu Aktualności.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Autor:

Artur Ragan

więcej wpisów tego autora

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
ikona
Czy w nowych mediach marka pracodawcy jest produktem?

Pojawia się coraz więcej badań dotyczących social media, w tym ich roli w budowaniu pożądanego wizerunku pracodawcy i wykorzystaniu, jako narzędzia rekrutacyjnego.  Pewne wnioski są oczywiste, inne zaskakują… Ostatnie badania...

Zamknij