Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

20 sierpnia 2012 - Artur Ragan

Moniuszko na czystym, czyli o outsourcingu… czystości

Print Friendly

Stary kawał mówił, że reprodukcja w wieku pary i elektryczności wymaga zamknięcia pary w pomieszczeniu i wyłączenia elektryczności. Okazuje się, że obecnie nawet banalne sprzątanie też wychodzi najlepiej dzięki parze i prądowi. Myjki parowe – bo o nich mowa – to w Polsce wciąż rzadkość, tymczasem na zachodzie Europy są standardem w dokładnym czyszczeniu większości powierzchni w przestrzeni publicznej

Podobno sterylnie czyste mieszkanie to oznaka zmarnowanego życia. Tegoroczne wiosenne porządki dawno za nami i większość budynków zasłużyła już  na kolejne mycie. Jak czyścić szybciej, nie męcząc się? Lub raczej, jak ograniczyć czas poświęcany na sprzątanie? Wystarczy urządzenie wielkości dużego odkurzacza i odpowiednie środki czyszczące  a jeden człowiek jest w stanie w ciągu niecałej dniówki umyć i zdezynfekować spory pomnik albo autobus komunikacji miejskiej. Proces mycia polega na natryskiwaniu powierzchni suchą parą pod wysokim ciśnieniem. Tylko tyle i aż tyle. Para wodna ma świetne właściwości penetrujące, więc błyskawicznie usuwa zanieczyszczenia nawet z tak trudnych powierzchni jak granit. Myjki oszczędzają wodę i środki czyszczące, ponieważ brud spłukiwany jest za pomocą pary i nie powstają żadne ścieki. Można powiedzieć, że to ekologia w najczystszej postaci.

Najbardziej ekologiczne sprzątanie na świecie

Jedyny odpad, który pozostaje po użyciu naszej technologii to ścierka, którą wycieramy do sucha czyszczone powierzchnie. Całe szczęście jest w 100% „przetwarzalna”, bo wystarczy ją wyprać. Oczywiście zdarzają się zabrudzenia wymagające użycia środków czyszczących. Te, oferowane nam przez firmę NANOLAB, umożliwiają impregnacje wielu materiałów oraz znaczącą poprawę ich właściwości. To typowe preparaty penetrujące powierzchnie mineralne, ale wyróżnia je tworzenie warstwy impregnującej, która chroni przed ponownym zabrudzeniem. Dzięki temu, nawet na porowatych podłożach mineralnych, jak granit, uzyskujemy efekt perlenia wody i oleju. Są to doskonałe środki do zabezpieczające powierzchni przed wykwitami, zaciekami oraz pospolitymi zanieczyszczeniami. Zabezpieczone fasady pozostają dłużej czyste i łatwiej się myją. Nie wymagają czyszczenia drogimi, agresywnymi środkami czyszczącymi. Po ich jednokrotnym użyciu, do kolejnego sprzątania wystarcza sama woda.

Gdzie można użyć tej technologii

Wyczyszczenie posadzki przemysłowej, powierzchni z piaskowca i granitu, mycie kostki betonowej, usuwanie graffiti z elewacji, mycie pojazdów osobowych, mycie pojazdów od busa po TIR a nawet rejsowy autkoar, pranie wykładzin, czyszczenie basenów czy pranie tapicerek – to tylko najbardziej oczywiste zastosowania tej technologii. Warto zauważyć, że myjki parowe są szczególnie skuteczne tam, gdzie nie można przerywać pracy podczas sprzątania – miejsca użyteczności publicznej, urzędy, centra handlowe i inne ruchliwe miejsca. Są całkowicie mobilne i można z nimi dotrzeć praktycznie wszędzie a w dodatku mogą być stosowane na otwartych przestrzeniach lub wewnątrz budynków. Pierwotnie stworzono je dla przemysłu ciężkiego , w którym mamy do czynienia z „brudami najcięższego kalibru”: smarami i olejami, ponieważ wysokie ciśnienie i odpowiednie środki czyszczące mogą usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jednak ktokolwiek miał okazję przejść się katowicką ulicą Mariacką w niedzielny poranek wie, że utrzymanie czystości w tym miejscu, też napotyka na silny „opór materii”.

„Chrzest bojowy”

Najlepszym pokazem działania tej technologii było umycie stopni pomnika Moniuszki w Katowicach 2 maja tego roku. Postument, na którym stoi figura twórcy „Halki”, jest wykonany z polerowanego granitu, zanieczyszczonego zarówno osadami organicznymi, jak i mineralnymi, pochodzącymi między innymi ze spalin samochodowych, a więc najtrudniejszych do usunięcia. Na początku akcji o godzinie 9:00, wykonano próby działania kilku środków czyszczących, po czym – dzięki jednemu z nich oraz parze o temperaturze 120 stopni Celsjusza – w ciągu 3 godzin, szarobure stopnie podestu pomnika, odzyskały kolor sprzed 50 lat. Podczas mycia pomnika widać było, że znikają problemy typowe dla ręcznych myjek wysokociśnieniowych – nie ma potoków brudnej wody ani piany ze zużytych detergentów. Dzięki wysokiej temperaturze i ciśnieniu oraz stosowaniu pary wodnej, jako nośnika ciepła, można było dotrzeć do głębokich warstw czyszczonej powierzchni. Oczywiście dla pewności zastosowano środki czyszczące, ale nieszkodliwe i w niewielkich ilościach. Gdyby nie głośny syk pary wylatującej z tak zwanej „lancy”, przechodnie mogliby przeoczyć samą czynność sprzątania. Efekty mieli okazję ocenić przedstawiciele katowckiego Urzędu Miasta, z wiceprezydent Krystyną Siejny na czele. Z ich opinii jednoznacznie wynikało, że są pod wrażeniem zarówno szybkości realizacji jak i ekologicznego wymiaru całego przedsięwzięcia.

Sprzęt to nie wszystko, ale…

Myjka parowa to – oprócz wyjątkowej skuteczności – również wielki krok w kierunku ochrony środowiska. Do umycia samochodu z pomocą urządzenia Optima™ zużywane są zaledwie 4 litry wody. Jest to ilość blisko 50 razy niższa niż w przypadku tradycyjnej myjni. Przeznaczona jest do kompleksowego mycia pojazdów, ogólnego sprzątania oraz dezynfekcji przestrzeni publicznych oraz domów mieszkalnych. Myjka parowa Optima™ charakteryzuje się również bardzo niskim zużyciem oleju napędowego – średnio 2 litry na godzinę podczas ciągłej pracy.

Zastosowania
 • Czyszczenie maszyn i urządzeń przemysłowych
 • Odchwaszczanie
 • Usuwanie graffiti
 • Czyszczenie pomników, nagrobków, kostki brukowej
 • Czyszczenie przeszkleń, dachów, ścian i fasad budynków
 • Odgrzybianie i sterylizacja biur
 • Mycie pojazdów mechanicznych
 • Pranie tapicerki
 • Mycie pomników i obiektów zabytkowych, sakralnych
 • utrzymanie w czystości wejść do budynków, w których zawsze jest spore natężenie odwiedzających (użycie tam myjek wodnych doprowadziłoby do zamknięcia przejścia z powodu dużej ilości wody wokół czyszczonej powierzchni).

…oraz wiele innych.

Jeżeli macie Państwo pytania dotyczące naszej nowej usługi – jestem do dyspozycji.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

 • czyszczenie mechaniczne pomnika cena
 • outsorsing
 • work express katowice moniuszki

Wpis utworzony w 20 sierpnia 2012 o godzinie 10:35 i dodany do działu Aktualności, Outsourcing.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
tabu
Wiosenny temat tabu w miejscu pracy

Seks przestaje być dla Polaków tematem tabu w miejscu pracy. Mało tego, o seksie rozmawiamy nawet w obecności naszego przełożonego. Choć w zasadzie, częściej zamiast rozmawiać, żartujemy. Nikomu rozmowy o...

Zamknij