Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

25 czerwca 2014 - Artur Ragan

Najważniejsze dane z IV badania wynagrodzeń pracowników tymczasowych

Print Friendly

Agencje zrzeszone w Polskim Forum HR przebadały po raz czwarty zarobki pracowników tymczasowych w podziale na grupy zawodowe, płeć, wiek, długość zatrudnienia i województwo. Łącznie badanie objęło prawie 77,5 tys. pracowników tymczasowych w niemal 150 zawodach.

  • Bodaj najważniejszy z wyników to przeciętny wzrost wynagrodzeń pracowników tymczasowych – średnia stawka godzinowa dla agencji biorących udział w badaniu wyniosła 14,85 zł, w pierwszym kwartale w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 roku (kiedy średnie wynagrodzenie wynosiło 13,85 zł) nastąpił wzrost na poziomie 7,22 proc. Po przeliczeniu tej kwoty na pełny etat, średnia miesięczna pensja pracownika tymczasowego wyniosła 2 494 zł brutto, (odpowiednio w ubiegłym roku – wynagrodzenie miesięczne wynosiło 2 326 zł). Zatem wynagrodzenie pracownika tymczasowego zatrudnionego w agencji, która wzięła udział w badaniu jest o 48,5% wyższe niż wynagrodzenie minimalne.
  • Czynniki, które w największym stopniu wpływały na wysokośc wynagrodzeń to płeć, wiek, długość zatrudnienia, lokalizacja. Na wyższe stawki mogli liczyć mężczyźni – średnio zarabiali 15,02 zł za godzinę pracy, natomiast kobiety 14,61 zł.
  • Warto zauważyć, że wzrost wynagrodzeń kobiet jest dwukrotnie większy niż wzrost wynagrodzeń mężczyzn. W porównaniu rok do roku wynagrodzenie mężczyzn wzrosło o 3,23 proc., a wynagrodzenie kobiet aż o 8,46 proc.
  • Nadal najwięcej pracowników tymczasowych było zatrudnionych przy pracach prostych. Najczęściej zatrudniane są osoby z wykształceniem podstawowym, średnim lub zawodowym, a poziom ich wynagrodzeń jest bardzo zbliżony i wynosi od 11,81 zł za godzinę dla osób pracujących przy przeładunku towarów do 10 zł/h dla pracowników wykonujących drobne prace dorywcze.

Więcej informacji o badaniu www.polskieforumhr.pl


Wpis utworzony w 25 czerwca 2014 o godzinie 12:18 i dodany do działu Aktualności, Praca tymczasowa.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
wykresy
Znasz 2 najważniejsze elementy skutecznej rekrutacji?

Wyobraź sobie sytuację, w której masz absolutną pewność, że zatrudnisz osobę, która spełni Twoje wymagania. Wyobraź sobie, że wystarczy abyś zrozumiał już znane Ci dwa najważniejsze elementy skutecznej rekrutacji. Pomoże...

Zamknij