Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

30 stycznia 2013 - Artur Ragan

Osoby z temperamentem zatrudnię, czyli o sztuce właściwego wyboru

Print Friendly

W rekrutacjach od pewnego czasu posługujemy się nowym narzędziem badawczym – to Formalna Charakterystyka Zachowania – Kwestionariusz Temperamentu. Nazwa brzmi trochę groźnie a trochę jak tytuł ankiety w kolorowym tygodniku. Tak czy siak, o użyteczności tego narzędzia przekonał się już niejeden klient Work Expressu. O tym zaś, że temperament determinuje efektywność pracownika na wielu stanowiskach, przekonany jest na pewno każdy manager, który starał się do swojego zespołu włączyć kogoś, kto wniesie weń „nową energię”

Wspomniany kwestionariusz służy do rozpoznania i opisu fundamentalnych cech osobowości, które decydują o naszym zachowaniu w sytuacjach zawodowych i nie tylko. Jak piszą jego twórcy; Bogdan Zawadzki i Jan Strelau: „(…) to jak działamy – w jakim tempie, jak często i regularnie wykonujemy różne czynności, jak silnie reagujemy na bodźce czy w jakim stopniu jesteśmy w stanie efektywnie pracować w trudnych warunkach itp. – ma swoje korzenie w głównej mierze w naszych wrodzonych predyspozycjach, ogólnie nazywanych temperamentem” czytamy w podręczniku będącym „instrukcją obsługi” Kwestionariusza.

Jak TO działa?

Badany delikwent ma ustosunkować się do 120 stwierdzeń. Wyniki pozwalając ocenić jego aktywność, reaktywność na bodźce emocjonalne, wrażliwość na bodźce sensoryczne, wytrzymałość w trudnych sytuacjach, tendencję do szybkiego reagowania, utrzymywania dużego tempa wykonywanych czynności i łatwej zmiany zachowania a także tendencję do trwania i powtarzania danego zachowania po zakończeniu działania bodźca, który wywołuje to zachowanie. Przeciętny czas, potrzebny kandydatowi na wykonanie takiego badania to 30 minut. Tym, którzy spytali w tym momencie „ile to kosztuje i dlaczego tak dużo?” wypada zdradzić jeden mankament. Kwestionariusz jest testem psychologicznym, dlatego używać go i interpretować mogą tylko psychologowie. Całe szczęście, mamy paru „na pokładzie”.

Użyteczność wyników w procesie rekrutacji

O to, skąd przekonanie o przydatności kwestionariusza w procesie rekrutacji, spytałem Natalii Tomasiewicz, specjalistki ds rekrutacji i psychologa.

- Wynika z liczby „punktów kontrolnych”, na podstawie których diagnozuje się sześć najważniejszych obszarów osobowości kandydata. Ma zastosowanie w rekrutacji na prawie każde stanowisko. Zakładając oczywiście, że pracodawca poważnie podchodzi do tego procesu i oczekuje długofalowego efektu a nie doraźnego „zatkania” wakatu. W każdego typu pracy, warto znać predyspozycje pracownika do pewnych zachowań, jeśli traktuje się go jako siłę napędową firmy a nie tylko narzędzie obdarzone głosem. Ponadto, jeżeli dzięki kwestionariuszowi będziemy wiedzieć na pewno, że dana osoba nie spełnia naszych oczekiwań, może się przy okazji ujawnić inny aspekt jej osobowości, który predysponuje ja do wykonywania innego rodzaju obowiązków.

Krótko mówiąc – FCZ daje pracodawcy o wiele lepsze rozeznanie w możliwościach kandydatów i aktualnych pracowników niż jakiekolwiek inne narzędzie badawcze stosowane do tej pory. A konkretnie?

  • poznanie predyspozycji kandydata do pewnych zachowań,
  • poznanie predyspozycji do pracy np. w trudnych warunkach,
  • poznanie podejścia i nastawienia kandydata do pracy,
  • dopasowanie osoby do stanowiska pracy tak, aby pracę wykonywała w sposób efektywny i czerpała z niej satysfakcję,
  • uzyskanie dużej ilości informacji na temat kandydata.

Jeżeli temat jest interesujący – proszę o sygnał. Z chęcią rozwinę temat w kolejnych publikacjach.


Wpis utworzony w 30 stycznia 2013 o godzinie 1:02 i dodany do działu Aktualności, Rekrutacje.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
efektywne szkolenie
Gaudeamus igitur! Pierwsze w Polsce studia dla rekruterów!

Chwaliliśmy się już, że nasza specjalistka, jako jedna z nielicznych w kraju, może pochwalić się certyfikatem Konsultanta, wydanym przez Polskie Forum HR a teraz trzeba pochwalić PFHR za inicjatywę edukacyjną....

Zamknij