Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

22 stycznia 2014 - Artur Ragan

Ostrożniej z tym optymizmem, proszę…

Print Friendly

Rok 2013 był jednym z najgorszych na europejskim rynku pracy od początku stulecia. Aż w 17 krajach Unii Europejskiej bezrobocie przekroczyło 12 procent. W Polsce na koniec 2013 roku sięgnęło 13,4 procent i było takie samo jak rok wcześniej. Złożyły się na to m.in. słabe wyniki w sektorach transportu i budownictwa, które systematycznie zmniejszały zatrudnienie. Jednocześnie zewsząd dochodziły sygnały o trudnościach pracodawców w rekrutacji odpowiednich specjalistów. Jak będzie w tym roku? Nieznacznie lepiej

Kiepski rok doprowadził do przetasowania wielkości firm: duże stały się średnimi, a średnie – małymi. Wedle danych z GUS w ciągu roku w tych sektorach pracę straciło ponad 40 tysięcy osób. Miejsca pracy tracili również zatrudnieni w transporcie, handlu, energetyce i górnictwie. A trzeba pamiętać, że firmy zatrudniające poniżej 9 pracowników (czyli znakomita większość polskich pracodawców) właściwie nie są dla GUS i rządu warte uwagi przy diagnozowaniu rynku pracy. (Gdyby nie stała troska i zainteresowanie ze strony fiskusa naprawdę możnaby pomyśleć, że małe firmy są dla gospodarki bezwartościowe.)

Z ekonomicznego impasu zdają się za to wychodzić firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, które w ubiegłym roku zatrzymały spadek zatrudnienia. Sektor ten daje pracę ok. 2,2 mln osób. Z kolei wzrost zatrudnienia odnotowała część przedsiębiorstw usługowych, zwłaszcza świadczących usługi dla biznesu. Pracę w nich znalazło około 25 tysięcy ludzi. Są przy tym nieocenioną kuźnią kadr (by nie napisać „wylęgarnią pracowników”) dla mniejszych firm, w których ci zatrudnią się, kiedy korporacyjne kołnierzyki zaczną uwierać zbyt mocno.

Zatrudnienie wzrosło też w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej i przedsiębiorstwach o specjalnościach naukowej, technicznej i działalności profesjonalnej. Pracę stosunkowo łatwo można było znaleźć w sektorze handlu i sprzedaży, który od lat jest liderem liczby opublikowanych ofert. Tak było również w 2013 roku. W czołówce podmiotów szukających pracowników znalazła się także branża finansowa, sektor telekomunikacyjny i branża IT. Tu jednak potężnym hamulcem są z jednej strony niedobory kompetencji i zwykle niezbyt atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Jak polski rynek pracy wyglądał będzie w 2014 roku?

Eksperci zgadzają się co do jednego: w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać znaczących wzrostów zatrudnienia, a raczej jego stabilizacji na obecnym poziomie. Potwierdzeniem trendu zdają się oczekiwania samych pracowników. Zaledwie 2% Polaków obawia się zwolnienia, zaś 75% zatrudnionych nie zamierza zmieniać miejsca pracy. Jednym słowem; stagnacja na całego.

Nowe oferty mogą się pojawić w związku z rozwojem polskiego eksportu, który w 2013 zanotował sześcioprocentowy wzrost. Polski rząd planuje wzmocnić tę gałąź gospodarki wspierając sektor małych i średnich przedsiębiorstw, co pozytywnie przełoży się na wzrost eksportu. Prognozy przedsiębiorców na rok 2014 są w związku z tym optymistyczne i to powinno być odczuwalne na rynku pracy.

W tym roku w związku z unijnymi dofinansowaniami pracę znajdą specjaliści w branży infrastrukturalnej i kolejowej. O zatrudnienie nie muszą się martwić również pracownicy IT, sprzedawcy, osoby specjalizujące się w usługach dla biznesu, produkcji przemysłowej i branży finansowej. Pracę znajdą także osoby które wybiorą zawód z pośród 104 profesji uwolnionych w ramach ustawy deregulacyjnej. Warto wspomnieć, że z początkiem roku podwyższono płacę minimalną, która od 1 stycznia 2014 wynosi 1680 zł brutto, czyli o 80 zł więcej niż dotychczas. Sęk w tym, że to za mało żeby stymulować popyt wewnętrzny.


Wpis utworzony w 22 stycznia 2014 o godzinie 5:46 i dodany do działu Aktualności, Praca tymczasowa.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
usmiech
Refleksje primaaprilisowe, czyli ze śmiechem w pracy nie ma żartów

Jak dotąd nikt nie zbadał naukowo, jaką rolę poczucie humoru odgrywa w miejscu pracy, czy wypada nam żartować z szefem, o czym żartować w pracy nie wypada i jaka tematyka...

Zamknij