Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

10 września 2013 - Artur Ragan

Praca tymczasowa lepsza niż umowa o pracę na czas określony

Print Friendly

Na widok tytułowej tezy przedstawiciele związków zawodowych zapewne odruchowo sięgną po ciężkie przedmioty. Świadom tego, mimo wszystko proponuję najpierw zapoznać się z raportem „Employment Outlook Report”, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju  (OECD). Wynika z niego jednoznacznie, praca tymczasowa daje lepszą ochronę pracowniczą niż umowy na czas określony. Liczby nie kłamią

Zatrudnienie tymczasowe jest bardziej restrykcyjnie regulowane niż umowy o pracę na czas określony. Skąd to wiadomo? OECD raz pierwszy wyróżniło indeks EPL (Employment Protection Legislation (EPL)) w odniesieniu do pracy tymczasowej i umów o pracę na czas określony.

Indeks EPL jest jest wyznaczany na podstawie takich wskaźników jak np. ograniczenie możliwości zastosowania danej umowy czy  maksymalnej długości zatrudnienia.W krajach zrzeszonych w OECD regulacje w zakresie pracy tymczasowej osiągają średnią wartość wskaźnika EPL na poziomie 2.51, a umowy o pracę na czas określony – średnio 1.65.

Źródła tej różnicy należy upatrywać w znacznie większej liczbie regulacji prawnych dotyczących chociażby powodów stosowania, maksymalnego okresu trwania umów i ograniczeń w ich odnawialności.

Wśród krajów o najwyższym poziomie EPL w zakresie pracy tymczasowej jest również Polska z wynikiem 3.8. Wskaźnik ochrony pracowników przy zatrudnieniu tymczasowym jest zatem jednym z najwyższych na świecie. Ten sam wskaźnik w przypadku umów o pracę na czas określony wynosi w Polsce 1. Stosowanie tych umów jest ograniczone tylko w zakresie limitu ich odnawialności.

Interesująco wygląda również korelacja obu tych form zatrudnienia. Polska i Hiszpania, czyli rekordziści w liczbie zawartych umów na czas określony (około 30%) mają jednocześnie najniższy poziom zatrudnienia pracowników tymczasowych, wynoszący odpowiednio 1% i 0,5% (CIETT Econimic Report „The agency work industry around the world”). Z kolei tam, gdzie są najmniejsze ograniczenia w stosowaniu pracy tymczasowej, umowy o prace na czas nieokreślony stosowane są w przypadku ponad 80% zatrudnionych.

Pełny tekst raportu Employment Outlook Report” dostępny jest na stronie: http://www.keepeek.com/Digital-Asset-Management/oecd/employment/oecd-employment-outlook-2013_empl_outlook-2013-en 

Zachęcam do lektury i zadawania pytań!

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • work express umowa o pracę

Wpis utworzony w 10 września 2013 o godzinie 10:33 i dodany do działu Aktualności, Praca tymczasowa.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
4
Rodzic w pracy

Niewielu zaskoczę stwierdzeniem, że większość pracodawców w Polsce nie dba o zagwarantowanie zatrudnianym matkom i ojcom warunków do łączenia pracy z wychowaniem. Jednocześnie coraz częściej można przeczytać, że rodzic jest...

Zamknij