Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

8 marca 2013 - Artur Ragan

Rynek rekrutacji w 2012 – wybrane wskaźniki z analizy Polskiego Forum HR

Print Friendly

Od początku 2012 roku ukazują się publikacje wskazujące jednoznacznie na rosnący pesymizm pracodawców. Najnowsze badanie rynku agencji zatrudnienia, opublikowane przez Polskie Forum HR, potwierdza, że pesymizm ten jest powszechny, co nie zmienia faktu, że pracodawcy coraz lepiej współpracują z agencjami zatrudnienia w obszarze doradztwa personalnego

Jak wynika z cytowanego raportu, wartość rynku rekrutacji w agencjach zrzeszonych w PFHR w wyniosła w ubiegłym roku 42 301 915 zł, co oznacza że w porównaniu z 2011 wzrosła o 3,32%. Nie jest to wynik imponujący, ale – niczym w słynnej anegdocie o Marku Twainie – pogłoski o śmierci branży znów okazały się mocno przesadzone. W Polsce powoli, ale systematycznie rośnie liczba pracodawców którzy, wiedzą że zlecenie rekrutacji specjalistom oznacza dla nich inwestycję w specjalistyczną usługę o gwarantowanym efekcie, czyli w istocie oszczędność.

Miniony rok  przyniósł sporo rekrutacji na stanowiska specjalistyczne i to one stanowiły 54%, co oznacza, że ich udział spadł o 4%. To akurat nie dziwi, bo w tej sferze rekrutacje były spowodowane nie tyle rozwojem firm, co chęcią wymiany wybranych fachowców na lepszych.

Interesujący jest wzrost liczby rekrutacji do call center – to już aż 16,33% wszystkich projektów, (w 2011: 5%) – wygląda na to, że to jedyna branża, w której możemy być pewni wzrostu w 2013. To może zaskakiwać, bo ogólna liczba rekrutacji na stanowiska szeregowe wzrosła nieznacznie – z 26% do 31%.

Rekrutacje na stanowiska menadżerskie stanowiły 11%, a na dyrektorskie 3% wszystkich zrealizowanych projektów w 2012 roku.Tu raczej nie należy spodziewać się ożywienia, za to z pewnością pracodawcy nadal będą szukali pracowników działów handlowych oraz IT.

pełny raport „”Agencje zatrudnienia w 2012 roku” jest dostępny na www.polskieforumhr.pl

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • raport o agencjach rekrutacyjnych
  • rekrutacja analiza
  • rynek firm rekrutacyjnych

Wpis utworzony w 8 marca 2013 o godzinie 5:25 i dodany do działu Aktualności, HR.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: ,

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
connected world
e- rekrutacja w wydaniu 2.0 (wprowadzenie)

Wykorzystanie internetu w rekrutacji (i selekcji) to już od dawna standard a większość nowoczesnych systemów IT pozwala na uproszczenie i ułatwienie tych procesów. Zamknięcie wszystkich zagadnień związanych z rekrutacją pracownika...

Zamknij