Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

23 kwietnia 2012 - admin

Stary ale jary, czyli rzecz o podobieństwie księży i rolników [WRP]

Print Friendly

Kolejny raz prezentujemy najciekawsze wydarzenia z rynku pracy minionego miesiąca. Dzisiaj piszemy o tym co rząd jest w stanie powiedzieć by przekonać nas do reformy emerytalnej, czy w najbliższym czasie możemy liczyć na zwiększenie ilości miejsc pracy oraz o kreatywnym wykorzystaniu własnej twarzy.

Kampania emerytalna

Ruszyła kampania informacyjna dotycząca reformy emerytalnej. Seria krótkich spotów pojawiła się już w telewizji oraz internecie. Czego możemy się z nich dowiedzieć? Pierwszy film zatytułowany Demografia ma wytłumaczyć Polakom, że „reforma to nie kaprys, to konieczność”. Kluczowym argumentem wysuwanym przez rządzących jest starzenie się społeczeństwa, które może ich zdaniem doprowadzić do tego, że za 50 lat zabraknie nam rąk do pracy. Druga produkcja Stopniowość, tłumaczy kto i kiedy zostanie objęty treścią ustawy. Ze spotu możemy się dowiedzieć, że pierwszym pokoleniem, które przejdzie na emeryturę w wieku 67 lat będą dzisiejsi 38-latkowie. Jednocześnie będą oni mieli możliwość zdecydować się na emeryturę częściową, która pozwoli im przejść na emeryturę wcześniej.

Ostatni wyemitowany dotychczas spot Szczególne uprawnienia podkreśla, że reforma to nie tylko podniesienie wieku emerytalnego lecz również „ograniczenie szczególnych przywilejów emerytalnych niektórych grup zawodowych”. Zmiany dotyczyć będą, m.in. policjantów, żołnierzy, sędziów, prokuratorów, rolników oraz księży. Więcej szczegółów dotyczących reformy emerytalnej można znaleźć na stronie: www.emerytura.gov.pl

Spadek bezrobocia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało raport, z którego wynika, że bezrobocie w marcu spadło o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Po tradycyjnej, zimowej zadyszce rynek pracy znów zaczyna wychodzić na prostą. Eksperci przewidują, że w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia ma wciąż spadać. Ważną informacją jest również fakt, że ilość dostępnych ogłoszeń o pracę wzrosła aż o 40,7%(!). W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy 2012 pojawia się coraz więcej ofert dotyczących pracy tymczasowej przy organizacji działań okołoturniejowych. Tradycyjnie w przeddzień lata i wakacji sporo ogłoszeń czeka również na pracowników sezonowych.

Według badań przeprowadzonych przez portal pracy Jobexpress.pl, w marcu najwięcej ofert znaleźć mogli pracownicy branży produkcyjnej oraz handlowej. Najmniej opcji zawodowych uzyskali natomiast pracownicy Human Resources oraz marketingowcy. Zdecydowanie najtrudniej było pozyskać zatrudnienie w administracji biurowej gdzie średnia ilość aplikacji na jedno stanowisko wyniosła blisko 50 dokumentów. Stosunkowo nieduża konkurencja czekała na kandydatów z branż IT oraz szkoleniowej.

 

Moda na nietypowe zajęcia

W ostatnim miesiącu dość głośno w polskich mediach zrobiło się na temat kilku młodych ludzi, którzy postanowili wziąć temat swojej kariery zawodowej we własne ręce. Najczęściej można było znaleźć artykuły dotyczące dwójki brytyjskich studentów, którzy założyli oryginalny biznes polegający na udostępnianiu powierzchni reklamowych na… swoich twarzach. Za pośrednictwem strony internetowej www.buymyface.com, właściciele firm mogą zlecić autorom pomysłu wymalowanie na twarzy dowolnego tekstu lub grafiki, z którą ci będą przez cały dzień poruszać się po ulicach miasta. Twarze Rossa i Eda początkowo wyceniane na kilku funtów dziennie, od momentu pojawienia się informacji w mediach zarabiają na siebie po 600 funtów od facjaty(!). Sympatyczni studenci twierdzą, że większość zarobionych pieniędzy wystarczy akurat na pokrycie długów.

Innym ciekawym pomysłem na biznes wykazała się grupa dziewcząt skupiona wokół portalu www.girlfriendhire.com. Za każdą z „usług” dostępną na stronie zapłacimy zaledwie 5$. Co możemy nabyć za tą skromną sumę? Otóż całkiem sporo. Za tą niewygórowaną kwotę możemy zyskać fikcyjną dziewczynę na Facebook, otrzymać komentarz do naszego zdjęcia chwalący walory jego głównej postaci. Jednym słowem: dziewczyny chętnie będą udawały wielbicielki zakochane w Tobie po uszy. W zależności od Twojego życzenia okażą Ci to na Facebook, na stronie WWW lub poprzez sms. Co ciekawe pomysł cieszy się ponoć sporym wzięciem. Pozostaje pytanie w jakim stopniu etyczne jest zarabianie na czyichś kompleksach?

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • co piszą o reformie emerytalnej
  • co piszą o emerytalnej
  • reforma emerytalna co piszą

Wpis utworzony w 23 kwietnia 2012 o godzinie 3:12 i dodany do działu Aktualności.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Autor:

Artur Ragan

więcej wpisów tego autora

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
efektywne szkolenie
Work life balance po polsku oraz szwedzkie i francuskie wynalazki

Jak się Państwu podoba pomysł rodem ze Szwecji, gdzie w Goeteborgu skrócono w ramach eksperymentu dzień pracy z 7 do 6 godzin? Czy mniejszy czas pracy może rzeczywiście wpłynąć na...

Zamknij