Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

17 lutego 2015 - Artur Ragan

Staże i praktyki są dla frajerów

Print Friendly

Krzepka bzdura w nagłówku, żeby zwabić czytelnika i już można przejść do odpowiedzi na często powtarzające się pytania: „Czy praktyki i staże zwiększają szansę na znalezienie pracy? Jak właściwie dobierać staże? Czy powinny uzupełniać się z kierunkiem studiów?” zadawane często podczas spotkań na uczelniach w całej Polsce. Kiedy odpowiadam twierdząco na pierwsze z nich, spora część sali milczy i promieniuje dezaprobatą dla samego pomysłu robienia czegokolwiek nieodpłatnie.

Tymczasem, droga młodzieży, pora przyjąć z pokorą do wiadomości, że kariera jest inwestycją długoterminową. Jeśli nie otrzymało się od rodziców „kapitału startowego” czyli np. miejsca pracy w rodzinnej firmie, należy zacząć od gromadzenia „wkładu własnego”. Najczęściej ma to postać kilku miesięcy w roku spędzonych na stażu czy praktyce zawodowej. Oczywiście zdarza się, że wybierzemy niewłaściwy „fundusz” i staż nie da nam niczego poza umiejętnością parzenia kawy.

Zdecydowanie warto odbywać staże i praktyki, jeśli tylko dają doświadczenie przydatne w wymarzonej pracy a nie są tylko sposobem na zdobycie wpisu w dokumentacji. Staże i praktyki świadczą o tym, że kandydat podczas studiów starał się rozwijać, jest pracowity i ambitny. Co roku w badaniach preferencji pracodawców doświadczenie w branży jest wymieniane jako najważniejszy atut. Co ciekawe, rośnie liczba pracodawców, wyżej ceniących kandydatów, którzy zamiast stażu podjęli prace tymczasową w firmie z tej samej branży. Dzieje się tak dlatego, że staże i praktyki nie mówią przyszłym pracodawcom, jakim kandydat będzie pracownikiem.

Jeśli kandydat podejmował pracę tymczasową, pracodawca ma pewność, że był pełnowartościowym pracownikiem bez taryfy ulgowej, który samodzielnie musiał wypełniać powierzone obowiązki. I chociaż pracownik tymczasowy pracuje w Polsce krótko (średnio 8 tygodni), to jakiekolwiek doświadczenie zawodowe zawsze jest lepiej odbierane niż jego całkowity brak. Kandydat, który ma za sobą staż lub praktykę, może podczas rozmowy kwalifikacyjnej odwoływać się do swoich doświadczeń a to zawsze robi dobre wrażenie. Ponadto tacy kandydaci zwykle lepiej panują nad stresem podczas rekrutacji i ogólnie robią lepsze wrażenie. Nawet jeśli w ofercie pracy widnieje zapis „doświadczenie niewymagane” pracodawca niemal na pewno chętniej zatrudni kogoś, kto już zna realia rynku pracy.

Stażów i praktyk zawodowych najlepiej szukać u samego źródła, czy w biurach karier uczelni wyższych i podczas Targów Pracy organizowanych przez uczelnie. Podczas nich jest sporo okazji osobiście się przedstawić potencjalnemu Pracodawcy i zrobić rozpoznanie swoich szans i możliwości. Obecnie uczelnie bardziej niż parę lat temu dbają o kontakt ze studentem, w gablotach informacyjnych roi się od informacji o organizowanych programach praktyk i staży w Polsce i zagranicą. Warto się zapoznać z harmonogramem rekrutacji i nie czekać na ostatnią chwilę. Dlatego zachęcamy by najpierw wybrać sobie kilka firm czy miejsc, gdzie warto złożyć dokumenty, by w roku, czy przerwie akademickiej (letniej czy zimowej) nie było za późno i aby nikt nas nie uprzedził.

Podsumowując – dobrze wybrany staż to bezcenna nauka i warto za nią „zapłacić” swoim czasem, nie oczekując wynagrodzenia. W końcu kto komu płaci w procesie nauczania?


Wpis utworzony w 17 lutego 2015 o godzinie 2:51 i dodany do działu Aktualności, Rekrutacje.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
erekrutacja
Demoniczny ATS, czyli o aplikacji do śledzenia aplikacji

Oprogramowanie wspierające rekrutację i selekcję (czyli Apliccant Tracking Systems) ma ogromny potencjał, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów w całym cywilizowanym świecie rośnie. O tym, że ich brak oznacza zahamowanie rozwoju nawet...

Zamknij