Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

9 grudnia 2015 - Artur Ragan

W lipcu 2016 spadnie zatrudnienie niepełnosprawnych

Print Friendly

Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie jest lekturą porywającą, ale warto zapoznać z jej kolejnymi nowelizacjami, żeby zobaczyć klasyczny przypadek miotania się „od płotu do płotu”. Miotania typowego dla kolejnych zmian opcji rządzących i wpływu tegoż miotania na sytuację osób niepełnosprawnych. Najświeższa z tych zmian sprawi, że kilkanaście tysięcy z nich niebawem zakończy etap aktywności zawodowej.

Mamy w tej chwili w Polsce ponad 3 miliony 300 tysięcy osób niepełnosprawnych, z tego aktywnych zawodowo jest mniej niż 22% a będzie jeszcze gorzej. W największym skrócie: wskutek nowelizacji, o której mowa,  spora liczba pracodawców straci motywację do ich zatrudniania, bo ulgi we wpłatach do PFRON zmniejszą się z 80% do 50%, co jest równoznaczne ze znaczącym spadkiem ich zatrudnienia. Dla prawie 500 małych i średnich firm oznacza to bowiem utratę rentowności i w konsekwencji – upadek. W efekcie prace straci co najmniej kilkanaście tysięcy osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz posiadających tzw schorzenia szczególne (czyli m.in. upośledzone umysłowo, niewidome i cierpiące na epilepsję). A to właśnie im najtrudniej znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie i tym samym uniknąć wykluczenia społecznego. Również dlatego, że w Polsce tylko 4% (a według niektórych statystyk – 9%) osób niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie.

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na pewien szczegół, najwyraźniej przeoczony przez ustawodawcę; akt prawny o którym mowa pochodzi z 1997. Próg 25 pracowników, który umożliwia uzyskanie ulg dzięki zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, przekraczało wtedy 90% polskich firm. Obecnie przekracza go około 4%. Obniżenie tego limitu np. do 10 pracowników dałoby z pewnością mocny impuls dla pracodawców, chcących obniżyć koszty zatrudnienia.


Wpis utworzony w 9 grudnia 2015 o godzinie 2:56 i dodany do działu Aktualności, HR.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
marka pracodawcy
Employer Branding, czyli inwestycja długoterminowa

Coraz większa liczba pracodawców wie, że warto podjąć niemal każde działanie, które czyni firmę atrakcyjnym miejscem pracy, dobrze ocenianym przez aktualnych pracowników i chętnie wybieranym przez kandydatów. Bez względu na...

Zamknij