Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

19 grudnia 2012 - Artur Ragan

Work Bus Tour 2012, czyli praca z dostawą do domu

Print Friendly

Nasza gwiazda ma 10 metrów długości, zdaniem wielu trochę przypomina Transformersa i jest w pełni funkcjonalnym biurem. Mowa o Work Busie, który wyjechał 18 września na polskie drogi, w ciągu 9 tygodni pokonał 8 tysięcy kilometrów, odwiedził 49 miejscowości w całej Polsce i uświadomił nam, że tak zwany statystyczny Polak nie umie przygotować się do nowoczesnego procesu rekrutacji

12,4% – tyle wynosiła stopa bezrobocia w Polsce na koniec lipca 2012 roku, co oznaczało, że bezrobotnych było prawie 2 000 000 zarejestrowanych w urzędach pracy Polaków. Minister pracy wprawdzie niezmiennie emanował spokojem i zapewniał, że bezrobocie jest pod kontrolą, ale na wszelki wypadek do walki już wtedy postanowiliśmy wysyłać pojazd specjalny czyli mobilne biuro rekrutacji. Mamy w nim wszystko – od urządzeń biurowych biurowych po ogrzewanie, ekspres do kawy i system nagłaśniający

Jako pierwsi nową pracę mogli znaleźć mieszkańcy Świdnika i Kraśnika a w sumie Work Bus zwiedził cały kraj. Nie przypadkiem debiutował właśnie na Lubelszczyźnie. Polska wschodnia od lat zmaga się z wysokim bezrobociem a nieliczne duże zakłady przemysłowe raczej ograniczają zatrudnienie niż oferują nowe miejsca pracy. Dzięki nam na oferty pracy za granicą mogli liczyć m.in. opiekunowie osób starszych, pracownicy produkcji i logistyki oraz budowlańcy z doświadczeniem.

Pomysł wziął się stąd, że jakiś czas temu zauważyliśmy, że Polacy wprawdzie wiedzą, że pracy można szukać w internecie albo pytać o nią znajomych, ale barierą dla wielu poszukujących pracy jest brak biur rekrutacyjnych w najbliższym sąsiedztwie a także koszty dojazdu do najbliższych większych miast. Tymczasem osoby poszukujące pracy za granicą mają zwykle sporo pytań, często obawiają się oszustów, chcą dowiedzieć się więcej np. o okolicy, w której mogą podjąć pracę, kosztach życia za granicą, itp. Jeśli nie mogą o tym porozmawiać ze specjalistą, nabierają podejrzeń albo rezygnują z dalszych poszukiwań pracy.

Dlatego postanowiliśmy przyjechać z biurem do ludzi szukających zatrudnienia Nasze mobilne biuro „postawiliśmy” na podwoziu samochodu ciężarowego, więc wiedzieliśmy, że wytrzyma każdą drogę. Co nieco uatrakcyjniliśmy je wizualnie, żeby zachęcało do złożenia wizyty. Każdy, kto się zgłosił, mógł uzyskać informacje związane z zatrudnieniem, wypełnić krótką ankietę i zostawić swoją aplikację. Nasi specjaliści podpowiadali ponadto, jak zwycięsko przejść przez proces rekrutacji, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, a także, w jaki sposób należy się do niej przygotować. Podczas postojów Work Busa pomagaliśmy osobom zainteresowanym znalezieniem zatrudnienia a także omawialiśmy interesujące ich oferty pracy za granicą.

Większość propozycji zatrudnienia była przeznaczona dla osób z doświadczeniem w branży budowlanej, w produkcji albo opiece nad osobami starszymi, ale każdy kto zgłosił się do Work Busa, uzyskał informacje związane z zatrudnieniem. Nasi doradcy odpowiadali na wszystkie pytania osób poszukujących pracy. Zainteresowanie prawie zawsze było spore, w Słupsku musieliśmy przedłużyć postój Work Busa o godzinę, bo tylu było chętnych. Niektórzy bardzo nas chwalili za ten pomysł, bo przyszli pogadać o pracy w drodze na zakupy. Wygląd i wyposażenie naszego pojazdu też otrzymało wiele pochwał. Trochę zmartwiły nas tylko podejrzenia, że 40 calowe telewizory, na których wyświetlaliśmy oferty pracy, służą nam po godzinach do oglądania seriali, ale pocieszaliśmy się świadomością, że przynajmniej część osób mogła dowiedzieć się, co przywozimy, nawet bez zaglądania do środka.

W sumie mobilne Biuro Work Express odwiedziło 49 miejscowości w 13 województwach. Najwięcej miejscowości odwiedziliśmy w województwie dolnośląskim(10) oraz lubelskim i mazowieckim(po 5 miejscowości). Urzędy Pracy, które zasługują na wyróżnienie za szczególną pomoc i wsparcie informacyjne to: Głogów,  Grudziądz, Krotoszyn, Elbląg, Kołobrzeg, Słupsk, Dębica, Rzeszów, Konin, Płock, Bydgoszcz, Lubin, Nysa, Brzeg, Oława. Pracownicy tych urzędów pracy zadbali o wywieszenie  informacji o przyjeżdzie Work Busa i zaprosili kandydatów spełniających podstawowe wymogi,dotyczące ofert pracy. Z tournee Work Busa przywieźliśmy ponad siedemset aplikacji. Rzecz jasna, wiosną wracamy na polskie drogi.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • jak znalez prace na swoje busy
  • pomysł na busa

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
Social Media w rekrutacji
Social recruiting, czyli jak ogarnąć rekrutację w mediach społecznościowych

Po opisaniu dwóch najważniejszych elementów skutecznej rekrutacji, analizie działań i narzędzi umożliwiających publikowanie ofert pracy za darmo w poprzednich artykułach, kolejnym sposobem na prowadzenie rekrutacji, o którym warto wspomnieć jest...

Zamknij