Cyberbezpieczeństwo, czyli jak ustrzec się przed współczesnymi zagrożeniami
BiznesObecnie coraz więcej właścicieli firm odchodzi od papierowych rejestrów i tworzy bazy danych za pośrednictwem komputera. Nierzadko wykorzystuje się do tego odpowiednie programy, aby łatwiej wszystko uporządkować. Pojawia się jednak zagrożenie, iż ktoś może wykraść poufne informacje, takie jak chociażby dane osobowe klientów. Może to skutkować wysokimi karami. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?
Cyberbezpieczeństwo to podstawa
Przede wszystkim warto zainwestować w zakup nowoczesnego sprzętu, wyprodukowanego nie później niż w ciągu ostatnich pięciu lat. Najnowsze urządzenia wyposażono w zabezpieczenia, które mają odpowiadać na współczesne zagrożenia. Mowa tu chociażby o możliwości skanowania odcisków palców, bardzo popularnej w służbowych smartfonach.
Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to używanie tylko takiego z legalnych źródeł wydaje się oczywistością. Trzeba je jednak regularnie aktualizować, co dodatkowo pozwoli utrzymać szybkość działania systemu. Warto też zdecydować się na zainstalowanie dodatków do przeglądarek, które mają chronić użytkowników oraz oczywiście antywirusa. Wiele firm decyduje się także na zastosowanie zapory sieciowej i segregowanie dostępu do danych.
Odpowiednie przeszkolenie pracowników
Zabezpieczenia, jakie obejmuje cyberbezpieczeństwo, to także uświadomienie swoich podwładnych o rozmaitych zagrożeniach, które wiążą się z korzystaniem z sieci i rozmaitych programów. Powinni rozumieć przepisy dotyczące zabezpieczania danych i wiedzieć, co należy zrobić w przypadku narażenia sieci firmy lub kliknięcia linku ze złośliwym oprogramowaniem.
Ważną kwestię stanowi również ustalanie haseł. Zabezpieczenia w cyberbezpieczeństwie to między innymi decydowanie się na zastosowanie takich kluczy, jakie ciężko będzie złamać przez hakerów. Każdy pracownik powinien mieć swoje konto, do którego dostęp ma jedynie on. Powinny się na nim znajdować tylko dane niezbędne do wykonywania posiadanych obowiązków. Kuszące jest ustawienie prostego, krótkiego hasła, jakie szybko się wpisuje i zapamiętuje, aczkolwiek takie działanie może mieć poważne konsekwencje dla firmy. Najlepiej ustalić kod, który składa się z cyfr oraz małych i dużych liter, a do tego zawiera znaki specjalne.