Czym jest ulga ip box i kogo może obowiązywać?
KsięgowośćPodatnicy, którzy zajmują się na co dzień prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, począwszy od dnia 1 stycznia 2019 roku, mogą korzystać opodatkowania preferencyjnego dochodów uzyskiwanych z ulepszanych albo wytwarzanych kwalifikowanych praw do własności intelektualnej na poziomie 5% podatku CIT albo PIT. Czym jest właściwie tak zwana ulga ip box i kogo może ona dotyczyć? Wyjaśnimy to w poniższym artykule.
Najważniejsze informacje na temat ulgi ip box
Podatkowa preferencja pod postacią ulgi ip box wprowadzona została dokładnie 23 października 2018 roku, na podstawie ustawy odnośnie zmiany ustawy o dochodowym podatku od fizycznych osób, ustawy na temat podatku dochodowego od osób prawnych, ustawy odnośnie ordynacji podatkowej, jak i wybranych innych ustaw i obowiązuje począwszy od 1 stycznia 2019 roku. Założeniem wspomnianych tutaj zmian było pobudzanie rynku nowych przełomowych rozwiązań i technologii, dzięki wprowadzeniu opodatkowania preferencyjnego na poziomie 5% w podatku CIT i PIT (dla dochodów, które uzyskiwane są z kwalifikowanych praw do własności intelektualnej), zamiast:
- 9/19% – podatek CIT,
- 19% – podatek liniowy PIT,
- 17/32% – ogólne zasady PIT.
Ulga ip box – wymagania
Możliwość uzyskania ulgi ip box, obwarowana jest pewnymi przepisami. Do najistotniejszych wymagań, jakie trzeba spełniać, zaliczyć można:
- utworzenie IP kwalifikowanego w ramach prowadzenia działalności rozwojowo-badawczej,
- prowadzenie działalności o charakterze rozwojowo-badawczym,
- osiąganie dochodów na podstawie kwalifikowanego IP, które podlega opodatkowaniu w naszym kraju,
- prowadzenie odrębnego ewidencjonowania gospodarczych zdarzeń, które obejmować będzie wszelkie finansowe operacje mające związek z kwalifikowanymi dochodami IP,
- podnoszenie kwalifikowanych kosztów mających związek z wytwarzaniem, rozwijaniem albo też ulepszaniem IP kwalifikowanego.
Jeśli wszystkie wyżej wymienione warunki zostaną spełnione, możliwe jest skorzystanie z opisanej ulgi ip box.