Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

25 kwietnia 2012 - Artur Ragan

Doświadczenie w cenie, czyli o zatrudnianiu Polaków 50+

Print Friendly

Z danych GUS wynika, że w 2010 roku z 13 milionów Polaków po pięćdziesiątce tylko cztery miliony miało stałą pracę, co sytuuje nas w ogonie Europy. Gorzej jest tylko na Malcie. W ubiegłym roku pojawiła się niewielka poprawa – teraz zajmujemy piąte miejsce od końca.

Co zrobiono, żeby zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce? Na razie mamy program „Solidarność pokoleń”. Tylko że niewiele z niego wynika. Brak wyrazistej postaci, która promowałaby ten program wśród pracodawców I samych polityków. Inny ważny czynnik hamujący to przepis, który wiąże ręce pracodawcom. Chodzi o artykuł kodeksu pracy, który mówi, że w okresie przedemerytalnym pracownik zyskuje ochronę przed wypowiedzeniem, gwarantującą mu stabilizację zatrudnienia i zachowanie dotychczasowego źródła dochodu do czasu uzyskania emerytury. Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż cztery lata.

Komu pomogła „Solidarność pokoleń”?

Brak danych, mówiących, ile osób po 50-tce znalazło pracę dzięki rządowemu programowi, ale chyba nie jest to wybitne osiągnięcie. Pracodawcy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w średnim i starszym wieku. Prawidłowość tę potwierdzają informacje dotyczące bezrobotnych. Im bezrobotny jest starszy, tym przeciętnie jego staż bez pracy będzie dłuższy. Dzieje się tak, choć plan „Solidarność pokoleń 50+” realizowany jest od dwóch i pół roku.  Przypomnijmy, że zakłada między innymi zmniejszenie kosztów pracy związanych z zatrudnianiem pracowników po 50-tym roku życia poprzez zwolnienie pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby w wieku przedemerytalnym oraz zmniejszenie liczby dni choroby, za które płaci pracodawca w przypadku pracowników po 50-tym roku życia.

Młodsi vs starsi kandydaci 50+

Pracownicy, którzy skończyli 50 lat, rzadziej niż osoby młodsze trafiają na bezrobocie, ale za to dłużej w nim pozostają. Bezrobotnych, którzy skończyli 55 lat, jest tylko ok. 257 tys. na ponad 1,95 mln osób bez pracy. Tylko, że co czwarty z nich jest w rejestrach ponad pół roku a udowodniono dawno temu, że pierwszy rok pozostawania bez zatrudnienia jest krytyczny. Po upływie tego roku coraz trudniej jest znaleźć pracę każdemu a co dopiero komuś o zwykle zaniżonej samoocenie. W przypadku osób jeszcze starszych, w wieku 60+, których jest niespełna 37 tys., więcej niż dwa lata pracy szuka ponad 10 tys. osób. Część z nich zostaje wykreślona z rejestrów w sposób naturalny, bo zaczynają dostawać emeryturę.

Które branże chcą zatrudnić pracowników 50+ ?

To sektory produkcji, finansów, handlu są w stanie przyjąć najwięcej pracowników 50+, ale nikt tego jednak jeszcze nie policzył. Z doświadczeń Work Express wynika, że szkolenia zawodowe dla 50+ najczęściej pomagają znaleźć prace biurowe, wymagające znajomości komputera (i pewnej systematyczności oraz inteligencji emocjonalnej z drugiej strony). Zdumiewające, jak dobrze ta grupa radzi sobie w telemarketingu. To ogromna branża, wymagająca tego, co pracownikom 50+ wychodzi znakomicie – wzbudzania zaufania. Dlatego zaangażowaliśmy się w program „Pracownik call center – specjalista nowej ery gospodarczej”. W efekcie kilkadziesiąt osób znalazło pracę właśnie w tym zawodzie. W chwili obecnej odsetek pracujących jest nieco wyższy wśród mężczyzn (63%) niż kobiet (53%) oraz wśród najmłodszych osób w badanej grupie (50-54 lata).

Zmienić mentalność pracodawców

Zmiany w postrzeganiu pięćdziesięciolatków przez pracodawców już widać, ale postępują one bardzo powoli. Potrzebne jest wiele działań edukacyjnych, w ramach których duzi, renomowani pracodawcy, tacy jak IKEA, czy Arcelor Mittal, pochwalą się korzyściami, jakie mają z zatrudniania osób po pięćdziesiątce i dopiero to przekona tych mniejszych, że warto.

Ciekawym przykładem może być jeden z klientów Work Express, któremu przedstawiliśmy do zatrudnienia panią po 50, która ukończyła szkolenie w ramach programu „Pracownik call center – specjalista nowej ery gospodarczej”. Jedyna obiekcja, jaką zgłosił pracodawca to dobrze słyszalny śląski akcent kandydatki. Zresztą prawie natychmiast wpadł na pomysł przydzielenia jej do obdzwonienia bazy klientów ze Śląska. A dla nich mógł to być nawet atut.

Wydłużenie wieku emerytalnego sprzyja aktywizacji osób 50+?

W nowym systemie emerytalnym istotna jest nie tylko suma oszczędności, którą każdy z nas zgromadził, ale także to, jak długo pracował. W ostatnich latach przed emeryturą wartość zgromadzonego na „jesień życia” kapitału najbardziej rośnie. Ze względu na zmieniającą się strukturę demograficzną ludności Polski, w której spada liczba dzieci, jak i osób do 44 roku życia, a wzrasta liczba osób po 45-tym roku życia oraz w wieku emerytalnym, osoby po 50 roku życia są zwyczajnie potrzebne na rynku pracy.

Warto też pamiętać, że utrata pracowników powyżej 50 roku życia prowadzi do wyzbycia się cennego kapitału wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają osoby w tym wieku. Odchodzący na wczesne emerytury, renty czy bezrobocie 50-latkowie wcale nie zwalniają miejsca pracy dla młodych, za to wydatki na ich świadczenia obciążają wszystkich pracujących, zwłaszcza młodych, a to najbardziej zagrożone biedą grupy społeczne w Polsce.

 Systemy zarządzania wiekiem

Zmiana mentalności pracodawców raczej następuje oddolnie – dzięki zagranicznym pracodawcom, którzy wprowadzają programy zatrudnienia, jak legendarna już polityka firmy IKEA, gdzie od lat zatrudnia się i szkoli pracowników 50+. IKEA dofinansowuje ich leczenie i oferuje zniżki na zakupy. W chwili obecnej pracownicy 50+ stanowią ok. 5-6 % załogi IKEA. Z czasem również mniejszych pracodawców rynek zmusi do zrewidowania poglądów na zatrudnianie posób po pięćdziesiątce. Bez względu na to, co o nich myślą, zmusi ich do tego sytuacja demograficzna. A ta nie wygląda dobrze: na rynku mamy z jednej strony niedostatek wartościowych kandydatów przed 30, z drugiej – przesuwamy wiek emerytalny. W efekcie, niewykorzystany potencjał grupy 50+ wreszcie doczeka się docenienia i uznania. A zatrudnienie będzie z czasem rosło.

Zalety pracownika 50+

Trzeba dodać że pracodawcy solidarnie wskazują na większą dyspozycyjność pracowników w wieku 50+. Ich dzieci są już dorosłe, a zatem mają mniej obowiązków domowych. Mogą się całkowicie poświęcić pracy. Pracownicy w tym wieku szanują pracę i bardzo im na niej zależy. Są też godni zaufania, zawsze można na nich polegać. Osoby w wieku 50+ są bardziej lojalne i przywiązane do firmy niż młodsi pracownicy. Brakuje im kilku lat do emerytury, dlatego nie mają motywacji, aby często zmieniać pracę. Ponadto w tym wieku liczy się dla nich stabilizacja życiowa, również na płaszczyźnie zawodowej. Duże doświadczenie i wiedza, którą dysponują, z powodzeniem może być przekazywana młodym pracownikom. Osoby w tym wieku i z takim doświadczeniem są samodzielne, nie trzeba kontrolować ich pracy. Pracownicy w wieku 50+ są też bardziej skłonni do kompromisów.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • jak znależć pracę po 50-tce
  • jak znaleźć pracę po 50
  • jak zmienic prace po 50tce
  • jak znaleźć pracę po 50 tce
  • zwolnienie z pracy pracownika po 50-tce

Wpis utworzony w 25 kwietnia 2012 o godzinie 3:25 i dodany do działu HR.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
pfhr
Analiza danych PFHR za II kwartał 2012

Polskie Forum HR opublikowało informację o danych zrzeszonych agencji w drugim kwartale. Wynika z niej między innymi, że całkowite obroty agencji za drugi kwartał 2012 osiągnęły poziom 489 995 310 PLN....

Zamknij