Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

25 kwietnia 2012 - Artur Ragan

Doświadczenie w cenie, czyli o zatrudnianiu Polaków 50+

Print Friendly

Z danych GUS wynika, że w 2010 roku z 13 milionów Polaków po pięćdziesiątce tylko cztery miliony miało stałą pracę, co sytuuje nas w ogonie Europy. Gorzej jest tylko na Malcie. W ubiegłym roku pojawiła się niewielka poprawa – teraz zajmujemy piąte miejsce od końca.

Co zrobiono, żeby zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce? Na razie mamy program „Solidarność pokoleń”. Tylko że niewiele z niego wynika. Brak wyrazistej postaci, która promowałaby ten program wśród pracodawców I samych polityków. Inny ważny czynnik hamujący to przepis, który wiąże ręce pracodawcom. Chodzi o artykuł kodeksu pracy, który mówi, że w okresie przedemerytalnym pracownik zyskuje ochronę przed wypowiedzeniem, gwarantującą mu stabilizację zatrudnienia i zachowanie dotychczasowego źródła dochodu do czasu uzyskania emerytury. Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż cztery lata.

Komu pomogła „Solidarność pokoleń”?

Brak danych, mówiących, ile osób po 50-tce znalazło pracę dzięki rządowemu programowi, ale chyba nie jest to wybitne osiągnięcie. Pracodawcy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w średnim i starszym wieku. Prawidłowość tę potwierdzają informacje dotyczące bezrobotnych. Im bezrobotny jest starszy, tym przeciętnie jego staż bez pracy będzie dłuższy. Dzieje się tak, choć plan „Solidarność pokoleń 50+” realizowany jest od dwóch i pół roku.  Przypomnijmy, że zakłada między innymi zmniejszenie kosztów pracy związanych z zatrudnianiem pracowników po 50-tym roku życia poprzez zwolnienie pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby w wieku przedemerytalnym oraz zmniejszenie liczby dni choroby, za które płaci pracodawca w przypadku pracowników po 50-tym roku życia.

Młodsi vs starsi kandydaci 50+

Pracownicy, którzy skończyli 50 lat, rzadziej niż osoby młodsze trafiają na bezrobocie, ale za to dłużej w nim pozostają. Bezrobotnych, którzy skończyli 55 lat, jest tylko ok. 257 tys. na ponad 1,95 mln osób bez pracy. Tylko, że co czwarty z nich jest w rejestrach ponad pół roku a udowodniono dawno temu, że pierwszy rok pozostawania bez zatrudnienia jest krytyczny. Po upływie tego roku coraz trudniej jest znaleźć pracę każdemu a co dopiero komuś o zwykle zaniżonej samoocenie. W przypadku osób jeszcze starszych, w wieku 60+, których jest niespełna 37 tys., więcej niż dwa lata pracy szuka ponad 10 tys. osób. Część z nich zostaje wykreślona z rejestrów w sposób naturalny, bo zaczynają dostawać emeryturę.

Które branże chcą zatrudnić pracowników 50+ ?

To sektory produkcji, finansów, handlu są w stanie przyjąć najwięcej pracowników 50+, ale nikt tego jednak jeszcze nie policzył. Z doświadczeń Work Express wynika, że szkolenia zawodowe dla 50+ najczęściej pomagają znaleźć prace biurowe, wymagające znajomości komputera (i pewnej systematyczności oraz inteligencji emocjonalnej z drugiej strony). Zdumiewające, jak dobrze ta grupa radzi sobie w telemarketingu. To ogromna branża, wymagająca tego, co pracownikom 50+ wychodzi znakomicie – wzbudzania zaufania. Dlatego zaangażowaliśmy się w program „Pracownik call center – specjalista nowej ery gospodarczej”. W efekcie kilkadziesiąt osób znalazło pracę właśnie w tym zawodzie. W chwili obecnej odsetek pracujących jest nieco wyższy wśród mężczyzn (63%) niż kobiet (53%) oraz wśród najmłodszych osób w badanej grupie (50-54 lata).

Zmienić mentalność pracodawców

Zmiany w postrzeganiu pięćdziesięciolatków przez pracodawców już widać, ale postępują one bardzo powoli. Potrzebne jest wiele działań edukacyjnych, w ramach których duzi, renomowani pracodawcy, tacy jak IKEA, czy Arcelor Mittal, pochwalą się korzyściami, jakie mają z zatrudniania osób po pięćdziesiątce i dopiero to przekona tych mniejszych, że warto.

Ciekawym przykładem może być jeden z klientów Work Express, któremu przedstawiliśmy do zatrudnienia panią po 50, która ukończyła szkolenie w ramach programu „Pracownik call center – specjalista nowej ery gospodarczej”. Jedyna obiekcja, jaką zgłosił pracodawca to dobrze słyszalny śląski akcent kandydatki. Zresztą prawie natychmiast wpadł na pomysł przydzielenia jej do obdzwonienia bazy klientów ze Śląska. A dla nich mógł to być nawet atut.

Wydłużenie wieku emerytalnego sprzyja aktywizacji osób 50+?

W nowym systemie emerytalnym istotna jest nie tylko suma oszczędności, którą każdy z nas zgromadził, ale także to, jak długo pracował. W ostatnich latach przed emeryturą wartość zgromadzonego na „jesień życia” kapitału najbardziej rośnie. Ze względu na zmieniającą się strukturę demograficzną ludności Polski, w której spada liczba dzieci, jak i osób do 44 roku życia, a wzrasta liczba osób po 45-tym roku życia oraz w wieku emerytalnym, osoby po 50 roku życia są zwyczajnie potrzebne na rynku pracy.

Warto też pamiętać, że utrata pracowników powyżej 50 roku życia prowadzi do wyzbycia się cennego kapitału wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają osoby w tym wieku. Odchodzący na wczesne emerytury, renty czy bezrobocie 50-latkowie wcale nie zwalniają miejsca pracy dla młodych, za to wydatki na ich świadczenia obciążają wszystkich pracujących, zwłaszcza młodych, a to najbardziej zagrożone biedą grupy społeczne w Polsce.

 Systemy zarządzania wiekiem

Zmiana mentalności pracodawców raczej następuje oddolnie – dzięki zagranicznym pracodawcom, którzy wprowadzają programy zatrudnienia, jak legendarna już polityka firmy IKEA, gdzie od lat zatrudnia się i szkoli pracowników 50+. IKEA dofinansowuje ich leczenie i oferuje zniżki na zakupy. W chwili obecnej pracownicy 50+ stanowią ok. 5-6 % załogi IKEA. Z czasem również mniejszych pracodawców rynek zmusi do zrewidowania poglądów na zatrudnianie posób po pięćdziesiątce. Bez względu na to, co o nich myślą, zmusi ich do tego sytuacja demograficzna. A ta nie wygląda dobrze: na rynku mamy z jednej strony niedostatek wartościowych kandydatów przed 30, z drugiej – przesuwamy wiek emerytalny. W efekcie, niewykorzystany potencjał grupy 50+ wreszcie doczeka się docenienia i uznania. A zatrudnienie będzie z czasem rosło.

Zalety pracownika 50+

Trzeba dodać że pracodawcy solidarnie wskazują na większą dyspozycyjność pracowników w wieku 50+. Ich dzieci są już dorosłe, a zatem mają mniej obowiązków domowych. Mogą się całkowicie poświęcić pracy. Pracownicy w tym wieku szanują pracę i bardzo im na niej zależy. Są też godni zaufania, zawsze można na nich polegać. Osoby w wieku 50+ są bardziej lojalne i przywiązane do firmy niż młodsi pracownicy. Brakuje im kilku lat do emerytury, dlatego nie mają motywacji, aby często zmieniać pracę. Ponadto w tym wieku liczy się dla nich stabilizacja życiowa, również na płaszczyźnie zawodowej. Duże doświadczenie i wiedza, którą dysponują, z powodzeniem może być przekazywana młodym pracownikom. Osoby w tym wieku i z takim doświadczeniem są samodzielne, nie trzeba kontrolować ich pracy. Pracownicy w wieku 50+ są też bardziej skłonni do kompromisów.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • jak znależć pracę po 50-tce
  • jak znaleźć pracę po 50
  • jak zmienic prace po 50tce
  • jak znaleźć pracę po 50 tce
  • zwolnienie z pracy pracownika po 50-tce

Wpis utworzony w 25 kwietnia 2012 o godzinie 3:25 i dodany do działu HR.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)