Kim jest radca prawny?

kancelaria radców prawnych

Kim jest radca prawny?

Często słyszy się, że zamiast prawnika, można wynająć radcę prawnego. Czy to możliwe, że taka osoba będzie w stanie pomóc równie skutecznie jak adwokat? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie. Podanie definicji pomoże podjąć decyzję odnośnie tego, która osoba – radca czy też prawnik – okaże się bardziej pomocna.

Radca prawny – ogólnie

Osoba, która nosi tytuł radcy prawnego musi zdać aplikację radcowską. Poprzedzona jest ona studiami prawniczymi. Ponadto, radca prawny musi zostać wpisany na listę radców prawnych. Osoby wykonujące ten tytuł, muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Każda osoba, która będzie chciała skorzystać z radcy, będzie mogła liczyć na pełną ochronę swoich interesów. Praca radcy polega na „porad prawnych, sporządzaniu różnego rodzaju pism, reprezentowaniu swoich klientów przed sądami oraz organami administracji publicznej, sporządzaniu opinii prawnych oraz opiniowanie umów”.

Wizyta w kancelarii

kancelaria radców prawnych

Kancelaria radców prawnych może mieć postać spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego. Nie ma to żadnego wpływu na klientów, którzy mogą zwrócić się o udzielenie jednorazowej pomocy do takich osób. Warto wiedzieć, że radca ma takie możliwości, aby reprezentować swoich klientów przed sądem, ale tylko w wybranych sprawach. Radca ma nieco mniejsze pole możliwości od adwokata, ale tak naprawdę nic to nie oznacza. W większości spraw radcy prawni są w stanie zaoferować wykwalifikowaną pomoc. Wystarczy tylko przedstawić, o co dokładnie chodzi klientowi.