Kto potrzebuje Security Operation Center?

soc

Kto potrzebuje Security Operation Center?

Ostatnie kilkanaście lat przyniosło sporo zmian w kwestii zagrożeń związanych z tzw. złośliwym oprogramowaniem. Wirusy, które jeszcze pod koniec XX wieku przybierały zaledwie formę żartów, dość szybko stały się doskonałym i groźnym narzędziem w rękach przestępców. Dzisiejszy malware to prężnie funkcjonujący czarny rynek. Można tam wręcz przebierać w ofertach sprzedaży exploitów, backdorów, exploitpaków, a nawet gotowych botnetów złożonych z tysięcy przejętych komputerów. Właśnie dlatego usługi typu SOC czyli Security Operation Center stały się ważnym elementem systemu zarządzania bezpieczeństwem.

Ochrona kompleksowa

W branży security nie ma czegoś takiego jak 100% bezpieczeństwa. Jakiekolwiek działania podejmowane przez specjalistów od zabezpieczeń jedynie dążą do zmniejszenia ryzyka. Należy zatem podejmować odpowiednio dużo ściśle określonych działań, aby ograniczyć zagrożenia w obszarach, gdzie mogą się pojawić potencjalne luki. Podstawowy zakres obowiązków osoby, która odpowiada za bezpieczeństwo należy zatem m.in.  

  • ochrona urządzeń końcowych i mobilnych,
  • monitoring i ochrona ruchu sieciowego i sieci bezprzewodowych,
  • filtrowanie ruchu na stronach internetowych i w wiadomościach e-mail,
  • archiwizacja i analiza logów z serwerów oraz urządzeń sieciowych,
  • opracowywanie polityk bezpieczeństwa i oszacowanie potencjalnego ryzyka,
  • skanowanie wszelkich systemów pod kątem podatności oraz zarządzanie aktualizacjami. 

Do realizacji tak ogromnej ilości zadań niezbędne są zróżnicowane narzędzia, a w tym bramki filtrujące pocztę, serwery logów,systemy SIEM, systemy do monitoringu sieci, urządzenia IDS/IPS i wiele innych. 

Do ich obsługi należy z kolei zatrudnić specjalistów dostępnych niemal przez całą dobę, aby zapewnić organizacji odpowiednią jakość obsługi oraz ciągłość procesów biznesowych.

SOC czyli wyjście z sytuacji bez wyjścia

Co można zrobić w sytuacji, kiedy potrzeby organizacji związane z zapewnieniem bezpieczeństwa są większe niż nasze zaplecze technicznie, personalne i finansowe? Odpowiedzią na to pytanie może być Security Operation Center świadczony w przez zewnętrznego dostawcę w formie usługi. 

soc

W ostatnich latach jest to dość modne i popularne podejście do tego problemu. Wszędzie, gdzie liczy się wysoka efektywność i relatywnie niewielkie koszty utrzymania SOC sprawdzi się doskonale. Obsługiwany przez zewnętrznego dostawcę typu MSSP gwarantuje przede wszystkim dostęp do narzędzi i specjalistycznej wiedzy w stopniu dostosowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Elastyczność, dostępność, a także bardzo wysoki poziom wiedzy eksperckiej to zatem najważniejsze zalety takiego rozwiązania.