Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

19 maja 2011 - admin

Elastyczne koszty pracy po 31 XII 11?

Print Friendly

Zgodnie z polskim prawem, zawarcie trzeciej umowy na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Ustawa antykryzysowa wprowadziła czasowe ograniczenie tego przepisu. Obowiązująca od 22 sierpnia 2009r. ustawa zmieniła zasady zawierania kolejnych umów na czas określony, jednak najwyższy czas przypomnieć, że ten stan niebawem się zmieni. Niebawem, czyli 31 grudnia 2011.

Ustawa zawiesza do końca roku działanie art. 25(1) kodeksu pracy, stanowiącego, że zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony, jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. W miejsce ograniczenia liczby umów na czas określony, artykuł 13. ustawy antykryzysowej wprowadził ograniczenie „czasowe”. Polega ono na tym, że „okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy.”

Ponadto wydłużył się okres między jedną a drugą umową, który pozwala nie uznać umowy o pracę za „kolejną” i obecnie „za kolejną umowę na czas określony, w rozumieniu ust. 1, uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony.”

Dwuletni limit nie stosuje się do umów na czas określony, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy antykryzysowej (22 VIII 09), których rozwiązanie przypada w 2012 lub później. Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy antykryzysowej, taka umowa rozwiązuje się w uzgodnionym terminie.

W efekcie od 22 sierpnia 2009r. do końca 2011r. pracodawcy mogą zawierać dowolną liczbę umów o pracę na czas określony, jeśli tylko łączny okres zatrudnienia na podstawie umów nie przekracza 24 miesięcy.

Wiemy, że wielu przedsiębiorców w Polsce skorzystało z tego rozwiązania. Wielu z nich zastanawia się, co zrobić w nowej sytuacji?

Rozwiązanie jest w gruncie rzeczy dość proste. Jeśli firma chce zabezpieczyć się przed pogorszeniem wyniku finansowego w związku ze spodziewanym (sezonowym?) spadkiem zamówień i równocześnie nadal korzystać z pracy doświadczonych fachowców, zaznajomionych ze specyfiką stanowisk pracy, procesów i samego zakładu, powinna zwrócić się do agencji pracy tymczasowej.

Zamiast decydować się a priori na optymalizację zatrudnienia, mając na względzie nadchodzący spadek zamówień, wystarczy zaproponować agencji zatrudnienie pracowników. Ta zatrudni ich na takich samych warunkach – za to samo wynagrodzenie i na umowę czasową. To z kolei pozwala pracodawcy korzystać z ich umiejętności, ale równocześnie na bieżąco kontrolować koszty pracy.

Dla pracowników zatrudnionych – zgodnie z ustawą antykryzysową – na podstawie umowy na czas określony – jest to również oczywista korzyść, ponieważ nadal będą mieli pracę. Ponadto – w razie zakończenia współpracy z dotychczasowym pracodawcą – zwiększają swoje szansę na znalezienie kolejnej. Agencja miała bowiem wystarczająco dużo czasu, żeby ocenić ich pracę i w swoim własnym interesie będzie chciała rekomendować ich kolejnym pracodawcom.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • koniec ustawy antykryzysowej
  • koniec ustawy antykryzysowej co dalej z umowami
  • ustawy antykryzysowe w Polsce
  • koniec ustawy antykryzysowej co dalej
  • koniec ustawy antykryzysowej i co dalej

Wpis utworzony w 19 maja 2011 o godzinie 3:16 i dodany do działu Praca tymczasowa.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , ,

Podziel się wiedzą

Autor:

Artur Ragan

więcej wpisów tego autora

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
efektywne szkolenie
Branża BPO w 2015

Największa liczba centrów usług wspólnych jest w: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach. Najczęściej spotykane obszary w centrach usług wspólnych to księgowość, sprzedaż, obsługa kadr i płac, IT...

Zamknij