Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

28 września 2012 - Artur Ragan

Przewidywana sytuacja w branży agencji zatrudnienia w 2013 roku

Print Friendly

 Jak wynika z opracowanych przez Polskie Forum HR „Prognoz dla rynku agencji zatrudnienia” rok 2013 przyniesie najwyżej 10% wzrost tej branży w Polsce. Zmieni się też nieco oblicze pracy tymczasowej

Historia branży w skrócie przedstawia się następująco: dynamiczny rozwój do 2009 roku, zahamowany przez kryzys. 2010 to rok odrabiania strat a 2011 powrót do wzrostu na poziomie 16%. Początek 2012 obroty agencji zrzeszonych w Polskim Forum HR wzrosły w II kwartale o 7%. Do końca roku raczej nie ma co marzyć o zakładanych pół roku temu kilkunastoprocentowych wzrostach. Przyszły rok – według optymistycznych scenariuszy – ma przynieść 10% wzrost. Przyczyny?  Powszechny wśród pracodawców sceptycyzm co do koniunktury i wynikające z niego bardzo ostrożne planowanie zatrudnienia.

Niezmienne pozostaje to, że praca tymczasowa to nadal jest oferowana przede wszystkim na stanowiskach produkcyjnych, głównie w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym i spożywczym. Ważny trend to rosnące zainteresowanie przedsiębiorców usługami outsourcingowymi, co widać wyraźnie np. w branży logistycznej.

To co może cieszyć, to stabilny wzrost branży usług BPO. Polska od pewnego czasu przewodzi w tej części Europy pod względem liczby centrów obsługi biznesu oraz zatrudnionych w nich pracowników. Dla klientów z  tej branży agencje rekrutują najczęściej osoby ze znajomością języków obcych.

Rok 2013 może być rokiem rozwoju crossboardingu i z pewnością dobrze wróży to podmiotom, które już od dawna realizują takie usługi. Najpopularniejsze kierunki wyjazdów zarobkowych za pośrednictwem agencji to Holandia, Francja i Niemcy a niebawem wzrośnie w tym obszarze udział krajów skandynawskich. Kandydatów kuszą wysokimi płacami a agencjom pozwolą zachować relatywnie wysokie marże. Delegowanie pracowników za granicę jest ostatnio obciążone złą sławą z powodu coraz liczniejszych działań nierzetelnych podmiotów lub nawet podszywających się pod renomowane agencje osób fizycznych.

Agencje członkowskie PFHR świadome są również zagrożeń związanych z delegowaniem pracowników. Istotnym problemem całego sektora są nieuczciwe praktyki nierzetelnych pośredników, którzy pod pretekstem wysokopłatnej oferty pracy próbują wyłudzić pieniądze od potencjalnych kandydatów. Oszuści podszywają się najczęściej pod renomowane agencje zatrudnienia i coraz częściej kradną też tożsamość osób faktycznie pracujących w branży pośrednictwa pracy. Inną istotną kwestią jest sprawa warunków socjalnych oferowanych przez agencje w kraju oddelegowania. Polskie Forum HR podjęło inicjatywę, której celem jest określenie minimalnych warunków, które agencje będą musiały zapewnić swoim pracownikom”, mówi Dariusz Lamot, Członek Zarządu PFHR.

Dynamikę branży APT w ostatnich latach najlepiej pokazuje poniższe zestawienie:

ROK

nowopowstałe agencje zatrudnienia

agencje, które zamknęły działalność

działające agencje na koniec okresu

2006

318

1

1287

2007

474

10

1741

2008

992

75

2631

2009

725

412

2945

2010

692

648

2991

2011

1024

482

3534

2012

836

536

3835

źródło: Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia

Wynika z niego, że pojawianiu się co roku setek nowych podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, towarzyszą setki mniej lub bardziej spektakularnych upadków. Zwykle dotykają one małych agencji, funkcjonujących dzięki kilku projektom. Ich los w nadchodzącym roku jest tym bardziej niepewny i niestety będzie rzutował na wizerunek całej branży. Być może remedium stanowi wdrożenie ogólnokrajowego standardu dla wszystkich APT, ponieważ jak dotąd, agencję zatrudnienia może w Polsce prowadzić praktycznie każdy.

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • zatrudnienie w 2013
  • agencja pracy tymczasowej jak założyć 2013
  • agencja pracy tymczasowej jak założyć w 2013
  • agencja pracy tymczasowej przepisy od 2013
  • agencja zatrudnienia

Podziel się wiedzą

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
*1 Przykład „Profesjonalnego opisu”, z którego korzystam w serwisie Goldenline.pl *2 Zachęcenie do odwiedzenia konkretnych stron www
Za taką samą pracę – taka sama płaca

Idea wyrównywania wynagrodzeń w krajach członkowskich sama w sobie nie jest niczym nowym. Z jakiegoś powodu do tej pory nie doczekała się realizacji, co nie znaczy, że to niemożliwe. Taki...

Zamknij