Blog WorkExpress.pl

Blog ekspercki jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce

Misją serwisu jest wzrost świadomości potencjału,
który drzemie w elastycznej formie zatrudnienia.
Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do dyskusji!

6 lutego 2012 - Magdalena Godyn

Najważniejsze pytanie, które nie pada na rozmowach kwalifikacyjnych

Print Friendly

Poradniki dla uczestników rozmów kwalifikacyjnych ukazują się od dziesięcioleci i właściwie trudno znaleźć w nich coś nowego. Im wyższe kwalifikacje kandydata, tym trudniej nam – specjalistom do spraw rekrutacji – zyskać pewność, że wybraliśmy możliwie najlepszego kandydata. Przekonałam się, że mając do czynienia z kolejnym wyjadaczem, którego CV jest najeżone tytułami i nazwami pracodawców z pierwszych stron gazet, warto o nich po prostu zapomnieć. Trzeba wtedy skupić się na jego osobowości i zadać sobie samej najważniejsze pytanie każdego pracodawcy na świecie – „czy chciałabym pracować z takim człowiekiem?”

Cechy osobowości – choć nie tylko one są tu istotne – mogą być różnie definiowane, a ich katalog jest spory. Ilu autorów definicji cech osobowości, tyle większych lub mniejszych zbiorów. Mowa o zbiorach, bo trudno mówić o pojedynczych cechach, skoro zwykle występują one w całych „zestawach”. I to właśnie one decydują, że pracodawca chce zatrudnić specjalistę mniej doświadczonego niż pozostali kandydaci. Większość pracodawców, wybierając spośród przedstawianych im kandydatów, przy ostatecznym wyborze  kieruje się swoim „nosem do ludzi.” I zwykle wybierają trafnie. Dlaczego? Ponieważ wiedzą, że w codziennej współpracy nie liczba dyplomów i tytułów, ale empatia, stabilność emocjonalna, otwartość i szczerość, czyli cała tak zwana „chemia interpersonalna”, decyduje o sukcesie bądź przegranej.

Jakie cechy wzięłabym pod uwagę przy ostatecznym wyborze spośród kilku kandydatów o zbliżonych kwalifikacjach? W wyborze najwłaściwszego kandydata na współpracownika, na pierwszy rzut oka pozornie bez znaczenia mogą wydawać się np. dyskrecja czy wrażliwość. Oczywiście są to cechy pożądane u wszystkich kandydatów, ale na pewno nie definiowane w ogłoszeniach o pracę na pierwszym miejscu. Dlaczego akurat te przymioty uważam za ważne? Dyskretny kandydat to taki, który zapytany o wyniki osiągnięte w poprzedniej firmie, nie wyrzuci jak z rękawa wszystkich nazw klientów, z którymi współpracował ani wysokości stawek z umów handlowych. Ktoś może zapytać – i co z tego? Bardzo wiele – przynajmniej możemy być pewni, że jeśli osoba ta zostanie naszym pracownikiem, to dane objęte tajemnicą służbową, faktycznie nią pozostaną.  Po co naszemu kandydatowi wrażliwość? Wrażliwość to również empatia – cecha bezcenna w budowaniu zdrowych relacji z kontrahentami, współpracownikami i całym otoczeniem. Jak dostrzec ją w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?Oczywiście w różnych odpowiedziach na nasze pytania o zachowania w sytuacjach wymagających określonego poziomu inteligencji emocjonalnej, ale także w tym, że kandydat zauważy nasze złe samopoczucie, które może wynikać po prostu z bólu zęba. Przecież rekruter to też człowiek.

Warto też wspomnieć, jakie cechy osobowości kandydatów (pozornie nieistotne) mogą ich zdyskwalifikować. Na pewno zbytnia pewność siebie. Ta gubi wielu kandydatów, przekonanych, że właśnie prezentują się od najlepszej strony. Cieszę się, gdy na rozmowach spotykam kandydatów, którzy potrafią odpowiednio przedstawić swoje wykształcenie, doświadczenie czy dodatkowe aktywności. Jednak czasami właśnie ta zbytnia pewność siebie i zbyt zuchwałe demonstrowanie, że to JA jako kandydat jestem najlepszy, może zniechęcić. Zwłaszcza jeśli zadamy sobie pytanie, jak w późniejszej pracy taka osoba będzie współpracowała w zespole i wykonywała polecenia przełożonego.

Na jednej z rozmów miałam okazję spotkać się z kandydatem, który chcąc pokazać, jak wiele dowiedział się o firmie i o mnie, jako osobie prowadzącej rozmowę, wyciągnął wydruk mojego profilu z zawodowego portalu społecznościowego. Gdybym prowadziła nabór specjalisty ds. rekrutacji, specjalizującego się w direct search, czyli bezpośrednich poszukiwaniach kandydatów, byłabym przynajmniej przekonana o jego inwencji. Sęk w tym, że był to handlowiec i jako taki – „sprzedał się” nie najlepiej.

 

Osoby, które odwiedziły tę stronę szukały informacji o:

  • rozmowa kwalifikacyjna w work express
  • zestaw pytań do rozmowy kwalifikacyjnej
  • pytania na rozmowie kwalifikacyjnej na specjaliste ds personalnych
  • pytania na rozmowie kwalifikacyjnej sprawy personalne pracownikow
  • pytanie na które nie pada odpowiedz

Wpis utworzony w 6 lutego 2012 o godzinie 12:00 i dodany do działu Rekrutacje.
Możesz zasubskrybować ten temat poprzez kanał RSS 2.0. Możesz napisać odpowiedź, lub śledzić na swojej stronie.
Tagi: , , , , , , , , , , ,

Podziel się wiedzą

Autor:

Artur Ragan

HR Manager - Work Express Sp. z o.o. więcej wpisów tego autora

Komentarze do artykułu

Skomentuj

(wymagane)

(wymagane)

Przeczytaj inne:
efektywne szkolenie
Gaudeamus igitur! Pierwsze w Polsce studia dla rekruterów!

Chwaliliśmy się już, że nasza specjalistka, jako jedna z nielicznych w kraju, może pochwalić się certyfikatem Konsultanta, wydanym przez Polskie Forum HR a teraz trzeba pochwalić PFHR za inicjatywę edukacyjną....

Zamknij