Wielka Czwórka – czym jest i jaki ma związek z audytem
BiznesZapewne każda osoba obracająca się w sferach finansów, ekonomii i rachunkowości przynajmniej raz słyszała o Wielkiej Czwórce. Na tym jednak znajomość wielu się kończy – nie potrafią wskazać, kim (lub czym) tak naprawdę jest Wielka Czwórka, jaki ma związek ze światem pieniądza oraz gdzie znajdziemy poszczególnych członków Czwórki. W tym artykule przyjrzymy się podmiotom wchodzącym w skład tej grupy oraz prześledzimy co ciekawsze wątki z ich historii.
Wielką Czwórką określa się 4 największe przedsiębiorstwa świadczące tzw. usługi profesjonalne (audyt, doradztwo finansowe, doradztwo gospodarcze oraz prowadzenie księgowości). Rozpoznawalność i renomę zapewniły sobie najwyższą jakością obsługi Klienta, imponującym portfolio globalnych koncernów oraz trafnością prognoz finansowych. Audyt finansowy świadczony przez te firmy nie należy do najtańszych, w zamian jednak Klient otrzymuje kompleksowy i szczegółowy raport dotyczący wszystkiego, co wiąże się z pieniądzem w firmie.
Pierwszym członkiem Wielkiej Czwórki jest PwC, czyli PricewaterhouseCoopers. Firma ta powstała w 1998 roku w wyniku fuzji Price Waterhouse (1849 r.) oraz Coopers & Lybrand (1854 r.), a w jej strukturach zatrudnienie znalazło ponad 215 tysięcy pracowników. Ciekawostką jest fakt, że PwC od ponad 70 lat nieprzerwanie nadzoruje procedurę głosowania nad Oscarami, co świadczy o wysokim zaufaniu do marki. Firma posiada oddziały w 9 polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Opolu i Łodzi.
Kolejnym członkiem największych firm audytu jest KPMG. Akronim odwołuje się do czterech korporacji, które możemy utożsamić z „ojcami-założycielami” współczesnego KPMG. Są to: K jak Klynveld Kraayenhof & Co., P jak Peat (od William Barclay Peat), M jak Marwick, Mitchell & Co. oraz G jak Goerdealer (dr. Rheinhald Goerdealer był pierwszym prezesem KPMG). W obecnej formie przedsiębiorstwo funkcjonuje od 1987 roku i zatrudnia około 160 tysięcy pracowników. Oddziały KPMG znajdziemy w 7 miastach w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku oraz Katowicach.
Trzecią firmą wchodzącą w skład Wielkiej Czwórki jest Deloitte, która powstała w 1845 roku. Przez wiele instytucji jest uważana za największą i najwydajniejszą korporację spośród pozostałych klasyfikowanych jako Wielka Czwórka. Od początku istnienia w Polsce Deloitte prowadzi szeroki zakres usług dla firmy Ekstraklasa S.A., rokrocznie publikując szczegółowe dane statystyczne dotyczące polskiej piłki nożnej. Deloitte zatrudnia blisko ćwierć miliona pracowników, a w Polsce posiada dziesięć biur: w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Opolu i Łodzi.
Ostatnim przedsiębiorstwem jest EY, do 2013 roku znane jako Ersnt&Young. Założone w 1894 roku przez Szkota Arthura Younga startowało z kapitałem zakładowym zaledwie 500 dolarów. Dziś firma ta zatrudnia około 270 tysięcy pracowników, co czyni ją korporacją z największym zatrudnieniem spośród całej Wielkiej Czwórki. EY istniało w Polsce już od 1932 roku, kiedy to w Warszawie otworzyła się placówka Whinney, Murray & Co. Wskutek wybuchu II Wojny Światowej biuro zamknięto, a EY wrócił do Polski w 1990 roku. Oddziały tej firmy znajdziemy w 7 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku oraz Katowicach.